Skanowanie slajdów i negatywów

Skanowanie slajdów, skanowanie negatywów, skanowanie klisz - także klisz szklanych, skanowanie zdjęć i dokumentówOferujemy Państwu profesjonalne skanowanie slajdów, negatywów, skanowanie klisz, w tym klisz szklanych, a także skanowanie zdjęć (papierowych odbitek) w wysokiej rozdzielczości z równoczesną poprawą kolorów, jasności i kontrastu, przywracaniem wyblakniętych kolorów, usuwaniem drobnych uszkodzeń, śladów palców, zadrapań, rys, kurzu, uszkodzeń spowodowanych działaniem grzybów i bakterii. Skanujemy zarówno materiały czarno-białe jak i kolorowe.

Skanujemy filmy - slajdy i negatywy 120/220 (szerokość filmu 6 cm), slajdy i negatywy z filmów małoobrazkowych 135 (szerokość filmu 36 mm), filmy APS. Skanujemy także klisze, klisze szklane, klisze rentgenowskie, z tomografu, z rezonansu, inne materiały transparentne. Świadczymy także usługę skanowania zdjęć - papierowych odbitek na profesjonalnych skanerach fotograficznych.


Skanowanie slajdów i skanowanie negatywów, z użyciem technologii Digital ICEDigital ICE to technologia wielokrotnego skanowania w tym w podczerwieni mająca na celu inteligentne rozpoznanie drobnych uszkodzeń, rys i zadrapań, śladów palców, zabrudzeń, przyklejonych włosków i kurzu. ICE można stosować tylko do materiałów kolorowych.

[fot]

Skanowanie slajdów, negatywów, klisz szklanych z poprawą i równoważeniem kolorówPrzebarwienia slajdów wynikają najczęściej z temperatury barwowej oświetlenia, światła odbitego od dużych, kolorowych powierzchni, błędów naświetlania (niedoświetlenie, prześwietlenie), w starszych materiałach także z powodu nierównomiernego płowienia barwników. Na ile to możliwe korygujemy tę wadę, staramy się zrównoważyć kolory. Do każdej klatki podchodzimy indywidualnie i poprawiamy kolory ręcznie. Metody automatycznej korekty poprawiają kolory tylko częściowo, a czasem nawet zniekształcają je jeszcze bardziej.

[fot]

Skanowanie slajdów, negatywów z opcją odświeżania koloruW starszych materiałach, zwłaszcza slajdach, często poddawanych silnemu naświetlaniu lampą projekcyjną, z upływem lat kolory ulegają wypłowieniu, zdjęcie staje się mdłe, jasne, nieostre. Taki sam efekt może wystąpić na materiałach źle naświetlonych. Jeśli barwnik mimo tego że wypłowiały jeszcze jest na skanowanym negatywie czy slajdzie, to w wielu przypadkach można przywrócić zdjęciom dawny blask poprzez odświeżenie koloru, poprawę nasycenia, jasności i kontrastu.

[fot]

Skanowanie zdjęć (fotografii, papierowych odbitek).Jeśli chcecie Państwo cenne, pamiątkowe fotografie, często już podniszczone powielić, powiększyć, przekształcić na format cyfrowy, to możemy zdjęcia zeskanować w większej rozdzielczości.
Starsze zdjęcia zwłaszcza kolorowe, wykonywane na materiałach Fotoncolor, Orwocolor przypuszczalnie wyglądają jak skan poniżej. Stosowane wówczas materiały i technologie były powodem zniekształcenia kolorów po latach. Jeśli zdjęcie było kiedyś dobrze naświetlone a podstawowe barwniki istnieją nadal chociażby szczątkowo, to można je poprawić. To już jednak ostatni dzwonek, zdjęcie będzie nadal zmieniało kolor i wkrótce może być nie do uratowania.
Zdjęcia uszkodzone, podniszczone (załamane, naddarte, poplamione) możemy po zeskanowaniu naprawić poprzez ręczną obróbkę, wyretuszować. Więcej na temat retuszu i naprawy zdjęć znajdziecie państwo =>tutaj.

[fot]

Rozdzielczość skanowania slajdów i skanowania negatywów.Jednostką rozdzielczości jest dpi (dots per inch czyli punkty na cal). Im wyższa rozdzielczość skanowania, tym dokładniej materiał zostanie przeczytany podczas skanowania co bezpośrednio można odnieść do ilości uwidocznionych szczegółów i pozornie większej ostrości.
Skanujemy slajdy, negatywy i klisze szklane max w rozdzielczości optycznej 6400 dpi. Rozdzielczość optyczna to rzeczywista rozdzielczość skanera a więc 6400 dpi oznacza, że matryca potrafi podzielić jeden cal długości na 6400 punktów.
Często pytacie Państwo w jakiej rozdzielczości najlepiej skanować. Do celów archiwizacji Państwa materiałów zalecamy skanowanie klatki filmu małoobrazkowego w rozdzielczości 3000 - 3600 dpi. Oglądając na ekranie monitora czy telewizora obraz pomniejszony otrzymamy znacznie lepszą jakość niż skanu w małej rozdzielczości. Ponieważ skan w takiej rozdzielczości tworzy duże pliki w zależności od ilości szczegółów nawet 12-14 MB (pliki jpg bez kompresji), więc przy większych zleceniach dodajemy gratis w postaci płytki ze skanami pomniejszonymi do 1980 pikseli (dłuższy bok) i poddane lekkiej (15%) kompresji, bardzo wygodne do przeglądania w odtwarzaczu DVD czy na komputerze, gdyż pliki takie mają zaledwie kilkaset KB i szybko się ładują.
Poniżej wycinek slajdu skanowany w rozdzielczości 1200 dpi oraz w rozdzielczości 3200 dpi następnie pomniejszony ok 2,6x przez co uzyskano ten sam wymiar zdjęcia. Wyraźnie widać, że skanując w większej rozdzielczości ujawnia się więcej szczegółów.

Dodatkowe informacje:

  • Przed wykonaniem całego zlecenia możemy wykonać nieodpłatne próbki (do 3 szt.) skanowania w 2 wybranych rozdzielczościach i przesłać skany emailem.
  • Materiał do skanowania (negatywy, slajdy, zdjęcia) można dostarczyć do naszej firmy osobiście, przesłać pocztą listem poleconym lub kurierem.
  • Prosimy, żeby do przesyłki z materiałami, dołączyć adres e-mail lub nr. telefonu a także wybraną rozdzielczość skanowania.
  • Filmy jeśli są w rolkach powinny być pocięte na paski. Formaty małoobrazkowe (filmy 135, szerokości 35 mm) na odcinki max 6 klatek. Filmy 120 (szerokości 6 cm) powinny być pocięte na odcinki 18 cm (6x4,5 - 4 klatki, 6x6 - 3 klatki; 6x9 - 2 klatki). Jeśli będą to filmy w całych rolkach, zostaną one pocięte przez nas na paski jak wyżej. Wyjątkowo dopuszczamy paski filmów 6 cm w odcinkach: 6x4,5 - do 8 klatek, 6x6 - do 12 klatek, 6x9 - do 4 klatek jednak nie dłuższych.
  • Slajdy moga pozostać w ramkach jeśli są bez szybek. Slajdy w ramkach z szybkami możecie Państwo przygotować wyjmując szybki samemu lub zlecić nam wykonanie tej usługi, rozbierzemy ramki, wyjmiemy szybki i po zeskanowaniu złożymy ponownie.
  • Skanowane klatki możemy skany umieścić w folderach według opisu.

Nasze marki:
© 2011-2017 LiWeb
Webdesign: liweb.pl