Akademik – jak zorganizować mały pokój w domu studenta?

akademik

Photo by 455992/ Pixabay

Zostałeś studentem? Akademik potwierdził, że masz zapewnione miejsce? Super, gratulujemy! Jednak zanim zaczniesz wymarzone życie studenckie, musisz się przygotować. Pokoje w akademikach są małe i przeważnie mieszka tam 2-4 osoby. Ważne, żeby wiedzieć, jak mądrze zorganizować tak mała przestrzeń dla tak wielu osób. Koniecznie przeczytaj nasze rady.

Biorąc pod uwagę, jak mały może być pokój, wiedza o tym, jak zorganizować pokój w akademiku, może być niezbędna. Więc co można zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać tak małą przestrzeń?

Akademik – jak najmniej w pokoju przedmiotów jednozadaniowych

Staraj się, aby przedmioty, które zabierzesz do akademika miały wiele funkcji. Głośniki do laptopa? Może z funkcją bluetooth i radiem? Wykorzystasz je do wielu rzeczy (laptop, telefon), postawisz, gdziekolwiek będzie miejsce, a dodatkowo posłuchasz radia. Garnki i patelnie? A może jeden głębszy szeroki rondelek? I w nim usmażysz i podgrzejesz nawet zupę. Myśl o wielozadaniowości rzeczy, które tam zabierzesz.

Nie zabieraj niepotrzebnych rzeczy, bo może akurat się przydadzą

Czy naprawdę potrzebujesz 5 par butów, 10 szt. pomadek i masę ubrań? Zabierz niezbędne minimum i rzeczy, które naprawdę lubisz nosić. Jeśli zabierzesz więcej i tak będziesz chodzić w ulubionych rzeczach. Zawsze możesz je co jakiś czas wymieniać, odwiedzając dom. Nie musisz tego tam trzymać.

Akademik – dogadajcie się ze współlokatorami, rozdzielcie zadania

Czy naprawdę potrzebujecie 2 drukarek, tony szklanek, przypraw i garnków? Ustalcie między sobą, kto co przywozi na stan do pokoju. Możecie się też złożyć na potrzebny sprzęt, choć to raczej nie wskazane na początku, bo się nie znacie i możecie się nie polubić. Ale np. póki co możecie zrzucić się na papier do drukarki czy tusz i korzystać z jednej. Sprawiedliwe jest też to, że ten, kto daje do użytku elektroniczny sprzęt, płaci trochę mniej. Wszystko jest do dogadania.

Akademik – unikaj pustej przestrzeni

Prawdopodobnie masz torbę sportową lub walizkę na podróże do domu. Kiedy przechowujesz je w szafie, nie przechowuj ich pustych. Włóż ubranie, którego nie używasz lub brudne, duże kurtki, koce i wszystko, co się w nich zmieści. Czy jest wolne miejsce pod twoim łóżkiem? Kup pudełka do przechowywania i upychaj je wszędzie, gdzie się da. Wykorzystaj każdą wolną lukę.

Staraj się utrzymywać porządek

Utrzymując ład i porządek, przestrzeń wydaje się większa. Nie ma nic gorszego niż porozrzucane ubrania, szklanki i inne rzeczy, które gdzieś mają swoje miejsce. Posprzątaj wszystko ze stołu, pozmywaj, powkładaj do szafy. Bałagan również wpływa na gorszą koncentrację, więc dłużej będziesz wykonywał swoje naukowe obowiązki.

Pokoje w akademiku są bardzo małe, dlatego dobrze mądrze i rozsądnie zaplanować. Porozmawiaj z koleżankami. Może kogoś siostra jest dekoratorką wnętrz i wam pomoże? Poszukajcie też ciekawych rozwiązań w internecie. Fajną opcją jest również podzielenie przestrzeni na sekcję (każdy ma swoje miejsce lub ewentualnie na część jadalną i mieszkalną).