Jak radzić sobie z dezinformacją?

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wiele osób niczym się nie interesuje. Takie podejście nie jest dobre, ale umówmy się, że całego świata od razu nie zmienimy. Ponadto musimy pamiętać o tym, że nie wystarczy interesować się publikowanymi informacjami – trzeba jeszcze uważać na fake newsy.

Radzenie sobie z dezinformacją

Ktoś może zapytać, jak należy postępować, aby nie dać się oszukać? Pytanie zasadne, ale odpowiedź na nie niezwykle trudna. Niemniej jednak spróbujemy poszukać odpowiedzi. Można też powiedzieć, że nie ma innego wyjścia – dezinformacja może wyrządzić wiele szkód i co najistotniejsze, mowa o czymś naprawdę częstym.

Przede wszystkim nie wolno sugerować się nagłówkiem czy leadem. Łatwiej zmienić nagłówek bądź lead niż zajmować się całym tekstem. Wypada też odnotować, że ludzie nie lubią czytać całych tekstów i część osób to wykorzystuje. Bardzo ważne jest również uważanie na manipulację czy emocjonalny język. Emocjonalny język ma duży wpływ na udostępnianie treści, natomiast manipulacja to coś, czego chyba nie trzeba wyjaśniać. Dobrze też pamiętać o sprawdzeniu źródła, miejsca, czasu i osoby odpowiedzialnej za tekst. Można jeszcze dodać ostrożność w stosunku do zdjęć i filmów. Niektórzy mogą nawet powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie informacji w innych źródłach – w końcu sprawdzone informacje można znaleźć w różnych miejscach.

Na wymienionych wskazówkach zakończmy, choć wskazówek pewnie można wymienić więcej. Z drugiej strony to nie jest najważniejsze – trzeba uważać i wiedzieć, że autorzy tekstów mogą zaskakiwać na różne sposoby.

Porady znajdziesz także na stronie dziennikinternetowy.pl.