Pielęgnacja tatuażu – jak to robić?

Aby tatuaż pozostał piękny i wyraźny, niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Zarówno na etapie krótko po jego wykonaniu, jak i w dłuższej perspektywie czasu. W końcu zależy nam na tym, aby tatuaż zachował swoją naturalną jakość i barwę przez długie lata. Co więc należy robić, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, dbając prawidłowo o zdrowie skóry? Podpowiadamy.

Jak wygląda pielęgnacja bezpośrednio po wykonaniu tatuażu?

Chwilę po wykonaniu tatuażu na skórze, konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków do prawidłowego gojenia się rany. Odpowiedzialny jest za to tatuażysta, które musi odpowiednio oczyścić skórę i zabezpieczyć ją przed rozwojem bakterii. W tym celu nakładany jest opatrunek, który ma chronić przed zanieczyszczeniami i powstaniem infekcji. Zazwyczaj wystarczy, aby pozostał na skórze co najmniej kilka godzin. W przypadku bardziej skomplikowanych tatuaży czas ten może być nieco dłuższy.

Istotną kwestią jest moment zdjęcia opatrunku. Tatuaż należy delikatnie oczyścić, do tego celu używając chłodnej wody i mydła o delikatnym działaniu. Można także skorzystać z żelu antybakteryjnego lub specjalnego płynu przeznaczonego do higieny intymnej. Taki kosmetyk jest jednocześnie delikatny i skuteczny. Pozwala zapobiec powstawaniu podrażnień. Miejsce wykonania tatuażu powinno być następnie dokładnie osuszone. Można tam następnie nakładać cienkie warstwy specjalnych kremów nawilżających.

Warto mieć świadomość, że naturalną konsekwencją wykonania tatuażu jest to, że skóra może być w takim miejscu zaczerwieniona i opuchnięta. Efekt ten może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Jest to normalna reakcja skórna. Należy jednak zwrócić uwagę na niepokojące symptomy w postaci mocniejszego zaczerwienienia skóry, niepokojącej wydzieliny lub nadmiernego bólu. Może to być oznaka infekcji, która wymaga konsultacji z lekarzem.

Co warto wiedzieć o długoterminowej pielęgnacji tatuażu?

Jeśli chcemy zachować wyrazisty kształt i barwę tatuażu, to należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z długoterminową pielęgnacją po zabiegu. Po zagojeniu się skóry, istotne jest to, aby kontynuować jej nawilżanie. W specjalistycznych sklepach znajdziemy produkty przeznaczone specjalnie do tego celu, np. balsam lub krem do tatuażu. Są to środki, które pozbawione są substancji drażniących. W ich składzie można znaleźć składniki wspomagające ochronę tatuażu przed blaknięciem oraz różnego rodzaju nawilżacze skóry.

Warto także unikać bezpośredniego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony oraz odwiedzać tatuażystę w celu oceny stanu tatuażu. Profesjonalista może dokonać różnego rodzaju poprawek na skórze, jeśli zaistnieje taka potrzeba.