Dysk SSD M.2 PCIe, a może SATA – jaki dysk kupić do starego i nowego laptopa?
Początkowo dyski SSD bazowały wyłącznie na interfejsie SATA. Niestety okazało się, że przestarzały standard nie jest w stanie wykorzystać możliwości, jakie dają nam szybkie nośniki półprzewodnikowe. Z czasem więc zaczęto wykorzystywać inne opcje, np. gniazda M.2. W końcu jednak doszliśmy do technologii NVMe, która oferuje nam takie nośniki, jak dysk SSD M.2 PCIe. Jak wybrać model do swojego laptopa, by przyspieszyć jego działanie?
Format, interfejs protokół – czy mają znaczenie przy wyborze dysku?
Zanim zaczniemy przeglądać jakiekolwiek dyski, warto zapoznać się ze szczegółową specyfikacją naszego laptopa. Nie każde urządzenie obsługuje wszystkie możliwe dyski. W starszych laptopach trudno w ogóle spodziewać się gniazda M.2. Nowsze z kolei, o ile mają złącze M.2, to mogą obsługiwać jedynie PCIe 3.0, zamiast nowszego 4.0. W specyfikacji możemy sprawdzić, jaką maksymalną przepustowość oferuje złącze. Istnieje coś takiego jak wsteczna kompatybilność. Oznacza to, że jeśli dysk SSD M.2 PCIe 4.0 podłączymy do laptopa, który obsługuje jedynie standard 3.0, to owszem – będzie on działać, jednak będziemy mogli uzyskać jedynie maksymalną prędkość złącza, a nie dysku. Nie wykorzystamy więc potencjału nośnika.
Jeśli już ustaliliśmy, czy dany dysk PCIe do laptopa jest kompatybilny z naszym urządzeniem, warto zastanowić się nad innymi kwestiami, jak szybkość czy pojemność. Jeśli chodzi o prędkość dysku, dysk PCIe 3.0 może osiągać ok. 3500 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego, z kolei wersja PCIe 4.0 aż 7450 MB/s. Wybierając pojemność warto zwrócić uwagę na to, ile aktualnie mamy zajętej przestrzeni na starym dysku. Tak możemy oszacować nasze zapotrzebowanie do standardowych zastosowań.
Jaki dysk do starego laptopa?
Jeśli chodzi o stare laptopy, zbyt dużego wyboru nie mamy. W większości przypadków będziemy mieć do czynienia z formatem 2,5” i interfejsem SATA. Maksymalna prędkość odczytu takich dysków SSD to ok. 500-600 MB/s. Wciąż jest to lepszy wynik niż w przypadku HDD i z pewnością wpłynie na szybsze uruchamianie systemu czy przyspieszenie pracy laptopa. Wśród polecanych modeli jest np. Samsung 870 EVO lub 870 QVO.
Jaki dysk SSD M.2 PCIe do nowego laptopa?
W nowszych laptopach możemy mieć do czynienia zwykle z gniazdami M.2, które obsługują standard PCIe M.2 3.0 lub 4.0. Warto pamiętać, by w pierwszym przypadku nie porywać się na super szybkie nośniki w standardzie PCIe 4.0, ponieważ mimo kompatybilności wstecznej nie wykorzystamy ich możliwości. W drugim przypadku dobrym wyborem będzie dysk PCIe 4.0, który osiąga praktycznie maksymalny limit interfejsu*. Taki jest np. Samsung 990 PRO z prędkością odczytu i zapisu wynoszącą 7450/6900 MB/s**.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
* Najwyższa teoretyczna prędkość odczytu sekwencyjnego PCIe 4.0 wynosi 8000 MB/s – wg stanu danych na III kwartał 2022 roku, model 990 PRO osiąga 7450 MB/s.
** Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.