Problemy w rodzinie

Wszyscy chyba zgodzą się, z tym że rodzina jest istotna dla rozwoju dziecka. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że rodzina sama w sobie nie jest gwarancją wsparcia.

Różne problemy

Ktoś może zapytać, jak mam to rozumieć? Odpowiedź na to pytanie w teorii jest prosta, ale w praktyce niekoniecznie, bo wiele może się zdarzyć. Można też powiedzieć, że z niektórych problemów nie zdajemy sobie sprawy. Wydaje się również, że dla wielu osób są dwie możliwości – patologia albo wszystko jest w porządku. Takie dwie opcje są możliwe, ale mamy jeszcze inne.

Za przykład może posłużyć choćby brak porozumienia. Ważne jest też to, że nie chodzi tylko o brak zrozumienia ze strony dziecka – zdarza się, że rodzice mówią o tym, iż dziecko ma komfortowe warunki i nie chce tych warunków wykorzystać. Można również powiedzieć, że trzeba pamiętać o wysiłku, który ma doprowadzić do zrozumienia drugiej strony – naturalnie cały czas tyczy się to dzieci i rodziców. Mówienie o braku dyskusji można określić jako zasłanianie się autorytetem. To ucieczka, która nie prowadzi do niczego dobrego.

Nie sposób też zapomnieć o rozbitych rodzinach. Kiedy rodzice nie mieszkają ze sobą, można usłyszeć o tym, że mama i tato zrobią wszystko, aby niczego nie zabrakło. Trudno jednak nie zadać sobie pytania, czy to w ogóle możliwe? Czy nie jest przypadkiem tak, że jedyne, o co można walczyć, to jak najmniejsze szkody? To oczywiście temat, w przypadku którego trudno odnosić się do szczegółów – potrzebne jest profesjonalne podejście.

Jak widać, może zdarzyć się wiele i co istotne, rodzice też mogą popełniać błędy. Do tego najważniejsze, czyli zrozumienie sytuacji. Kiedy człowiek nie wie, co się dzieje, nie sposób właściwie zareagować.

Tutaj przeczytasz o tanim pływaniu rodzinnym.