Problemy z nastolatkami

Kłopoty z nastolatkami to temat, o którym można mówić naprawdę długo – chodzi oczywiście o okres dojrzewania. Niewykluczone, że wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak rozmawiać z nastolatkami?

Kłopoty mają obie strony

Zacznijmy może od tego, że okres dojrzewania to nie jest kłopot wyłącznie dla rodziców – to kłopot dla dzieci i rodziców. Dzieci muszą zmagać się z wieloma zmianami i rodzice powinni zdawać sobie z tego sprawę.

Jeżeli potrzebujesz jakichś porad, nie pozostaje nic innego jak skoncentrowanie się na akceptacji. Akceptacja jest fundamentemod czegoś trzeba zacząć. Można też przeczytać o tym, że miłość musi być bezwarunkowa. Stawianie warunków może skutkować pogorszeniem relacji z dzieckiem. Sytuacja wydaje się raczej dość jasna, także możemy przejść do wiarygodności. Zapewne znasz powiedzenie mówiące o tym, co może robić wojewoda. To powiedzenie jest w kontekście nastolatków bardzo ważne, gdyż wymagania nie mogą sprowadzać się wyłącznie do dziecka. Krótko mówiąc, chodzi o dawanie właściwego przykładu.

Dobrze też pamiętać o szanowaniu intymnych spraw – o pewnych sytuacjach nie mówi się łatwo. Oczywiście nie oznacza to tego, że należy coś lekceważyć – dziecko powinno czuć, że rodzice to osoby warte zaufania (coś jak przy przyjaźni). Naturalnie znaczenie ma też choćby pozytywna atmosfera. Jeżeli w domu dzieje się źle, nie oczekuj, że dziecko będzie tam szukać pomocy. Musimy pamiętać również o tym, że nietrudno o podniesiony głos – a podniesiony głos stanowczo nie jest wskazany (potrzeba próśb).

Nie można także zapomnieć o braku dystansu do siebie – jest czas na powagę i jest czas na żarty. Wskazane jest znalezienie jakiegoś kompromisu. Skoro już jesteśmy przy kompromisie – kompromis ma znaczenie także przy podejmowaniu decyzji – nastolatek powinien brać odpowiedzialność za swoje czyny. Naturalnie wszystko jednak z umiarem. Warto też, aby rodzice nie próbowali stworzyć wrażenia, że są osobami idealnymi (każda osoba popełnia błędy).

Istotne jest również to, że zawsze trzeba umieć dostosować się do sytuacji – każda osoba jest wyjątkowa.