Jak poradzić sobie z czkawką?

Czkawka to coś, czego zapewne doświadczyliśmy wszyscy. Jest to nieprzyjemne uczucie, które zazwyczaj mija stosunkowo szybko. Niemniej warto zadać sobie pytanie, co robić, jeśli zależy mi na szybkim pozbyciu się czkawki?

Z czego wynika czkawka?

Zacznijmy jednak od powstawania czkawki – wydaje się, że powstawanie czkawki to coś, o czym raczej się nie mówi. Przechodząc od razu do tematu, możemy mówić o rytmicznym skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych. Takie realia oznaczają, że ma miejsce gwałtowny wdech, który następuje przy jednoczesnym zamknięciu głośni. Jeżeli mamy do czynienia z czkawką fizjologiczną, zdrowie jest niezagrożone.

Porady na czkawkę

Porady na czkawkę to temat, w przypadku którego można spodziewać się różnych sugestii. Najpopularniejsze propozycje to zapewne picie wody czy zadbanie o strach. Picie wody można zorganizować sobie samodzielnie, natomiast ze strachem jest gorzej. Do sposobów na czkawkę możemy też zaliczyć choćby zatkanie uszu. Zatkanie uszu to propozycja, która może jawić się jako dziwna, ale powodów do zdziwienia nie ma – uszy połączone są z zakończeniami nerwu błędnego (chodzi o stymulację tego nerwu za pomocą odpowiednio silnego impulsu). Jeżeli wolisz coś innego, może dobrym rozwiązaniem jest poklepanie po plecach? Zakładając, że jest ktoś obok. Poklepanie po plecach zdaje się niczym szczególnym, ale takie klepnięcie może pozwolić przeponie wrócić do normalnego rytmu pracy. Ciekawe jest także to, że wśród możliwości mamy otworzenie buzi – otwarta buzia przez kilka minut powinna wystarczyć.

To oczywiście nie wszystko – o poradach na czkawkę można mówić i mówić.