Przewiewne i oddychające materiały na lato

Kiedy żar leje się z nieba, szukamy skutecznych sposobów na ochłodzenie swojego ciała. Warto jednak, zanim nastąpi taka sytuacja, po prostu starać się do niej nie dopuścić. Jeśli wybierzemy lekki, zwiewny strój, to z pewnością zyskamy więcej komfortu podczas wykonywania dowolnej czynności. Oczywiście możemy próbować schładzać się na inne sposoby. Są one jednak metodami działającymi na krótką metę. Prędzej czy później upał zacznie nam doskwierać. Wskazujemy, które materiały są najlepszą propozycją na lato. Podpowiemy także, których należy unikać.

Poliester

To materiał syntetyczny, jednak warto wspomnieć o jego bardzo zadowalających parametrach przewiewności. Poliester jest wykorzystywany do tworzenia odzieży sportowej, która cechuje się tzw. funkcjonalnością. Mimo, że jest to syntetyk, to znakomicie wentyluje naszą skórę, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci pomiędzy warstwą ubrania, a tkanką skórną. Jeśli więc chcemy postawić na sportowy ubiór na gorące dni – wybierzmy strój, który został stworzony z poliestru. Zapobiegniemy tym samym plamom, które powstają na ubraniach, gdy się za mocno pocimy.

Bawełna

To materiał nieco gęstszy, niż inne propozycje. Mimo wszystko bawełna charakteryzuje się znakomitą przewiewnością. Jest uniwersalnym materiałem, z którego mogą być wykonywane różne elementy garderoby. Spotkamy bawełniane letnie spodnie damskie, zwykłe koszulki, jak i elementy dodatkowe – np. nakrycia głowy z bawełny. Nie powinniśmy jednak ubierać wielu warstw bawełnianych na siebie, a także zakładać ubrań wykonanych z gęstego materiału. Może to skutkować zwiększoną ciepłotą organizmu. W wyniku tego zjawiska zaczniemy się intensywnie pocić, co będzie po prostu widoczne na ubraniu.

Len

Len to bardzo lekki, przewiewny materiał, który idealnie nadaje się na okres lata. Płótno lniane wykorzystuje się do tworzenia zwiewnych koszul, które znakomicie odprowadzają wilgoć i nadmiar gorącego powietrza z powierzchni naszej skóry. Len jest materiałem lekkim, cienkim ale bardzo wytrzymałym. Ma jedną, podstawową wadę – ciężko utrzymać ubrania z lnu odpowiednio uprasowane. Len intensywnie się gniecie – wystarczy kilka mocniejszych ruchów i gotowe. Len polecany jest dla osób z alergiami, gdyż sam w sobie posiada właściwości zapobiegające osiadaniu alergenów.

Których materiałów warto unikać na lato?

Nie chcesz, aby twoje ciało było mokre od gorąca? Wybieraj materiały przewiewne, lekkie i korzystaj z jasnej kolorystyki ubrań. Kolor biały odbija promienie słoneczne w największym stopniu, co zapobiega przegrzewaniu się ciała. Jeśli chcesz czuć się komfortowo, unikaj podczas okresu wakacyjnego takich materiałów, jak:

*elastan,

*poliamid,

*akryl,

*gruba wełna,

*mieszanki syntetyczno-bawełniane.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materiału na lato jest ważny, szczególnie jeśli chcemy wybrać komfortową koszulkę czy spodnie. Źle dobrany ubiór wpływa nie tylko na nasz komfort użytkowy, ale może być groźny dla zdrowia. Nie warto doprowadzać do przegrzania się organizmu – i oprócz racjonalnego ubierania się – należy zadbać o odpowiednie nawodnienie ciała.