Co poradzić na zimne dłonie?

Zdarza się, że niektórzy mają zimne dłonie. Co więcej, trudno nie zadać pytania, z czego to wynika?

Wizyta u lekarza

Ktoś może powiedzieć, że odpowiedzi należy szukać lekarza. Rzecz jasna jest to podejście, z którym nie sposób się nie zgodzić – w niektórych okolicznościach nie pozostaje nic innego jak profesjonalne wsparcie. Z drugiej strony musimy pamiętać, że zawsze można pokusić się o domysły – nie chodzi o zastępowanie lekarza (wypada wiedzieć nieco).

Jak się można domyślić, możliwości są różne. Jeżeli ktoś interesuje się konkretami, na pewno trzeba pomyśleć o niegroźnych kłopotach z krążeniem krwi. Warto też zaznaczyć, dlaczego prawdopodobnie chodzi o krążenie – przy kłopotach z krążeniem obowiązuje chronologia – problemy w pierwszej kolejności dotyczą części ciała najbardziej oddalonych od serca (czyli dłoni i stóp). Dobrze też wiedzieć, że wpływ może mieć stres – uwalniana adrenalina sprawia, że większość krwi trafia do klatki piersiowej i mózgu. Można również dodać, że jednocześnie dochodzi do odpływu krwi z dłoni i stóp. Jeśli sądzisz teraz, że możemy mówić o patologii, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Prawdopodobnie, bo większość lekarzy twierdzi, że o patologii nie ma mowy. Wypada też podkreślić, że marznięcie kończyn może wynikać z leków, ucisku czy niewygodnej pozycji.

Warto jeszcze spojrzeć z innej perspektywy – jak przeciwdziałać zimnym dłoniom? Odpowiedź może sprawiać różne trudności, ale sytuacja jest prosta – przede wszystkim należy zadbać o ochronę dłoni przed zimnem. Oczywiście nie można też zapomnieć o regularnym ruchu, czyli pobudzaniu krążenia krwi.

Wracając jeszcze do lekarzy, jeżeli uważasz, że objawy są wyjątkowo dokuczliwe, nie ma się nad czym zastanawiać – potrzebujesz profesjonalnej pomocy.