Reakcja na negatywny komentarz

Prowadzisz firmę i w mediach społecznościowych zaczynają pojawiać się negatywne komentarze? W takiej sytuacji sprawa na pewno nie należy do najłatwiejszych.

Podwójna trudność

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że potencjalni klienci mogą mieć wątpliwości. Ponadto nie jest to nic zaskakującego – kiedy widzi się negatywne komentarze, wątpliwości są czymś, jak najbardziej normalnym. Pojawia się też pytanie – czy na negatywne komentarze należy w jakiś sposób zareagować?

Jest to pytanie, w przypadku którego nie ma jednej odpowiedzi. Niemniej jednak jedno wiadomo na pewno – zareagować trzeba. Bierna postawa to brak zainteresowania daną opinią. Warto też dodać, że usuwanie opinii może zostać odebrane jako chęć ukrycia czegoś. Oczywiście nie oznacza to tego, że wszystkie komentarze muszą pozostać. Agresywne działania czy też działania trolli wymagają ostrej reakcji. Dobrze też pamiętać o szybkości działania – zbyt późna reakcja oznacza, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli.

Koniecznie trzeba też spojrzeć na sprawę z innej strony – na jakie grupy możemy podzielić komentarze? Jeżeli ktoś sądzi, że mamy komentarze pozytywne i negatywne, to jest to błąd. Ważny jest również charakter komentarza – wypowiedź można określić jako zwyczajną zaczepkę, jak i coś, co ma charakter merytoryczny. Gdy wpis nie jest merytoryczny, dyskusję można określić pozbawioną sensu. Niemniej wypowiedzieć się rzecz jasna trzeba i jest to przykład, gdzie nie ma jakiegokolwiek pola do dyskusji – wystarczy grzecznie podziękować za opinię. Istotne jest też przygotowanie się do polemiki – przed rozpoczęciem dyskusji oceń swoją wiedzę. Krótko mówiąc, należy liczyć się ze szczegółowymi pytaniami. Skoro już jesteśmy przy ocenie wiedzy – trzeba też pamiętać o tym, jak punkt widzenia będzie przedstawiony (wskazane są proste zdania gwarantujące jednoznaczny przekaz).

Z pewnością można jeszcze coś dodać, ale to w tym momencie nie ma większego znaczenia. Nie ma wzoru na poradzenie sobie z negatywnymi komentarzami! Można jedynie mówić o poradach, które mają na celu zrozumienie tego, co się dzieje. Kiedy człowiek weźmie pod uwagę wszystkie okoliczności, nic złego nie powinno mieć miejsca.

Jeżeli szukasz portali ogólnotematycznych, koniecznie zajrzyj pod ten adres!