Szczury w domu – jak się ich pozbyć?

szczury w domu

Photo by cwhiteharp/ Pixabay

Szczury w domu – jak się ich pozbyć?

To może zdarzyć się każdemu, a szczególnie osobom mieszkającym w domu wolnostojącym. Szczury w domu mogą być przerażające, jednak, jednak są sposoby jak się ich pozbyć. Poznaj je!

Trudno sobie wyobrazić, jaki zszokowani czują się ludzie, spotykając tego gryzonia w domu. Szczury kojarzą nam się z brudem i chorobami, jakie przenoszą. Są też zwierzętami niszczącymi uprawy i rzeczy w domu, mogą też dotkliwie pogryźć ludzi. Kiedy więc szczury pojawią się w Twoim domu, trudno zachować spokój. Na szczęście możesz poczynić kroki, aby pozbyć się ich z domu.

Szczury w domu – jak poznać, że masz inwazję szczurów?

Chociaż szczury mogą ważyć do 500 g, nie zawsze jesteś w stanie je zauważyć. Większość ludzi odkrywa prawdę dopiero po różnych oznakach ich bytowania. Mogą to być odchody, czy pogryzione rzeczy.

Zwyczaje szczurów

Szczury pozostawiają odchody najczęściej wzdłuż listew podłogowych i ścian, ponieważ podążają tymi ścieżkami w poszukiwaniu jedzenia. Zwierzęta te muszą gryźć, aby mieć ostre zęby, więc szukaj śladów zębów na drewnie lub płytach gipsowo-kartonowych.

.

Zawsze bytują w pobliżu swoich nor, więc sprawdź swoje podwórko, czy nie ma tam nowych dziur, które mogę wskazywać na obecność tych gryzoni.

Jak zapobiec przedostawaniu się szczurów do domu?

Jest kilka sposób na to, aby zniechęcić szkodniki do odwiedzania naszych domów. Stosując poniższe metody, pozbędziesz się intruzów.

Szczury w domu – ogranicz im dostęp do pożywienia

Szczury mogą jeść prawie wszystko. Nie potrzebują także dużych ilości pożywienia. Jeśli nie chcesz mieć problemu z tymi zwierzętami, uważaj na sposób, w jaki przechowujesz jedzenie. Przechowuj jedzenie w szczelnych pojemnikach i usuwaj wszystkie możliwe resztki i okruszki. Szczury potrzebują także stałego dostępu do wody. Upewnij się więc, czy nie masz żadnych przecieków w kranie, czy rurach. Trzymaj szczelnie zamknięte śmieci, szczególnie z odpadkami. Nasiona traw i roślin przechowuj w szczelnych opakowaniach. Jeśli masz psa lub kota, ich suchą i mokrą karmę staraj się również trzymać w miarę zamkniętym pomieszczeniu. Możesz też opróżniać niezjedzone resztki karmy.

Co mogą jeść szczury?

  • Karma dla zwierząt
  • Jagody, nasiona i orzechy
  • Nasiona
  • Słodycze i inne słodkie potrawy
  • Kompost
  • Kukurydza, fasola i inne zboża
  • Mięso i produkty mleczne
  • Śmieci
  • Kał

Pęknięcia i otwory uszczelnień

W przeciwieństwie do myszy szczury potrzebują dużo wody. Dlatego ważne jest, aby uszczelnić wszelkie pęknięcia i dziury.

Szczury w domu – specjalne pułapki

Pułapki i przynęty mogą być używane oddzielnie lub jako system pułapek, rozstawionych w różnych częściach domu. Zauważ, gdzie szczury zostawiają ślady swojego bytowania i tam właśnie je rozstawiaj.

Szczury to bardzo inteligentne zwierzęta. Obawiają się nowych pokarmów, więc jeśli położysz na przynętę trutkę lub pokarm, który ma ich zwabić w pułapkę, może się zdarzyć, że skubną mały kawałek i poczekają, czy im to nie zaszkodzi.

Jeśli uznają, że nowa karma jest bezpieczna, będą się nią zajadać, aż będą pełne, a inne szczury pójdą w ich ślady. Z tego powodu skuteczne przynęty jednorazowe mogą często działać po kilku dniach, ponieważ jeśli zabijałyby szczury natychmiast, większość by ich unikała. Kiedy gryzonie zjadają przynętę, zwykle zjadając śmiertelną dawkę w ciągu jednej nocy, wracają do swojego gniazda, aby umrzeć tam 1-2 dni później.

Niektóre pułapki zwabiają szczury do klatki, w której są zamykane. Nie zabijają one zwierząt. Po złapaniu takiego szczura wynieś go na dwór, daleko od domu.

Szczury przychodzą do twojego domu w poszukiwaniu pożywienia, wody i schronienia. Jeśli pozbawisz ich tych trzech rzeczy, Twój dom będzie dla nich znacznie mniej atrakcyjny.

Pamiętaj!

Nawet jeśli się nie boisz szczurów i nie przeszkadza ci ich obecność, pamiętaj, że przenoszą śmiertelne choroby, które mogą rozprzestrzenić się poprzez kurz, wodę i glebę.