5 powodów, dla których warto pokochać życie w akademiku

życie w akademiku

Photo by sasint/ Pixabay

Na pewno wiele słyszałeś o tym, że życie w akademiku jest wyjątkowe i rządzi się swoimi prawami. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem akademik czy wynajęcie pokoju przeczytaj koniecznie ten artykuł. Przedstawiamy 5 przykładów, za co studenci kochają mieszkanie w akademiku. Może ułatwimy ci tym samym wybór.

Pewnie nie raz słyszałeś różne historie związane z akademikiem. Od szalonych lokatorów i licznych imprezach po wspólne łazienki i wiele niezapomnianych przygód. Na pewno życie w akademiku jest czymś, o czym będziesz opowiadał latami. Będzie tam wiele śmiechu, ale i łez. Jedno jest pewne – przeżyjesz tam chwile, o których nie da się zapomnieć.

Akademiki sprzyjają komunikacji i budowaniu więzi między grupami ludzi, którzy, choć są bardzo zróżnicowani, zmagają się ze wspólnym doświadczeniem nowego życia na uczelni. Możesz tu zawrzeć przyjaźnie na całe życie, nie tylko z własnej grupy studenckiej.

Pomimo wielu zalet życia w akademiku, nikt nie oczekuje, że zostaniesz tam na zawsze. Studenci trzeciego i czwartego roku często wprowadzają się do mieszkań lub domów w okolicy. Powstają związki i lepiej jest mieszkać osobno. Jednak wiele osób zostaje tam całe studia. Jeszcze inni po spróbowaniu innego życia, wracają szybciej, niż się wyprowadzali. Jest to na pewno jedyne w swoim rodzaju miejsce. OK, przechodzimy do konkretów.

Życie w akademiku = bogate życie towarzyskie

Dla wielu pierwszoroczniaków emocje sięgają zenitu. Oderwanie od rodziny, wolność, a zarazem tęsknota za przyjaciółmi, sympatiami. Jednak w akademiku nie będziesz miał czasu na smutek. Tu zawsze jest wiele ludzi, a życie toczy się całą noc. A to impreza u sąsiadów, a to wypad na zakupy czy na dyskotekę. Jeśli w pokoju macie zgraną paczkę, zatęsknisz za samotnością i spokojem. Wiele uczelni również organizuje wiele imprez czy innych aktywności, aby nowe osoby szybko się zaaklimatyzowały w nowej rzeczywistości.

Budujesz społeczność uczelni

Mieszkanie w akademiku zdecydowanie pomaga nawiązywać przyjaźnie i budować poczucie wspólnoty w szkole. Spacerując po kampusie, możesz zamienić parę słów z wykładowcami i zyskać ich sympatię. Możesz brać udział w licznych akcjach organizowanych przez uczelnie, bo jesteś na miejscu. Tak też jesteś bardziej rozpoznawalny, nauczyciele poznają cię, a to też ważne. Może ci się to przydać podczas sesji.

Życie w akademiku = możesz zrobić (prawie) cokolwiek chcesz

Po wyprowadzeniu się z domu do akademika zasady (w większości) zależą od Ciebie. Jeśli mieszkasz w pobliżu wybranej uczelni, możesz rozważyć zamieszkanie w domu, zamiast mieszkać w akademiku. Na pewno są pewne korzyści związane z pobytem z rodzicami: unikniesz kosztów i kłopotów z przeprowadzką, będziesz spać we własnym łóżku, zaoszczędzisz na wynajmie.

Jednak wielu studentów uważa, że ​​przebywanie z rodziną ogranicza ich zdolność do odkrywania własnej niezależności. Mieszkanie w domu oznacza, że ​​rodzice nadal mogą przydzielać obowiązki domowe, decydować za ciebie. Akademik to wyklucza, jesteś panem własnego losu, robisz dosłownie, co chcesz (w ramach przyzwoitości oczywiście) i nikt ci nie siedzi nad głową.

Jednak i tu musisz przestrzegać pewnych zasad. Szybko nauczysz się, że odmowa odkurzania, prania czy wyrzucania śmieci nie będzie spotykać się życzliwie ze strony współlokatorów lub innych osób z bliskiej odległości.

Życie w akademiku zapewnia również większą prywatność. „Prywatność?” możesz zapytać. „Ale będę miał współlokatora!” To prawda, ale współlokator nie jest rodzicem; nie patrzy na każdy Twój ruch i prawdopodobnie nie będzie go obchodzić czy się uczysz, czy nie. Musisz nauczyć się tu własnej dyscypliny i wszystkiego pilnować.

Oszczędność pieniędzy

Mieszkanie w akademiku jest o wiele tańsze niż wynajmowanie mieszkania czy pokoju. Zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na inne potrzeby. Pokoje są również umeblowane i zawierają wiele potrzebnych sprzętów – lodówka, mikrofalówka, telewizor. Możesz też jadać tanie obiady na stołówce. Jesteś też blisko miejsc, gdzie odbywa się większość zajęć, więc oszczędzasz na dojazdach. Oczywiście opłaty za akademik rosną, ale i tak jest to bardziej opłacalne.

Życie w akademiku jest wygodne

Większość akademików znajduje się na terenie kampusu, więc mieszkanie w nim jest bardzo wygodne dla studentów. Masz blisko na zajęcia, do biblioteki czy na stołówkę. Zaoszczędzony czas możesz poświęcić na naukę i odpoczynek. Tu też znajdują się obiekty sportowe (boisko, basen), więc naprawdę miło możesz spędzić czas.

Wybierając życie w akademiku, nie będziesz żałował. Pokochasz to, a przy tym zaoszczędzisz pieniądze i czas. Poznasz fantastycznych ludzi. Wiele przyjaźni studenckich to przyjaźnie na całe lata.