Szminka na ubraniu – jak pozbyć się plamy?

szminka

Photo by kaboompics/ Pixabay

Szminka znalazł się na Twoim ubraniu, a ty masz ważne spotkanie? Spokojnie. Różne kolory szminek sprawiają, że są one niezbędnym elementem makijażu. Niestety są również częstym powodem zabrudzenia stroju, ciężkim do usunięcia. Pigmenty użyte w pomadkach są trwałe i mocne. Jednak istnieją sposoby, aby skutecznie wybrać takie plamy. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Wiedza ta może być przydatna nie tylko kobietom. 

Ten tłusty, pigmentowany, a czasami woskowaty produkt, jakim jest szminka może być trudny do wybawienia. Łatwo barwi ubrania, a tym samym często możemy stykać się z problemem jak się jej pozbyć. Jednak już nie musicie się martwić, gdyż znamy sposoby, które sprawią, że się pozbędziesz takiej plamy szybko i skutecznie. Koniecznie je poznaj! 

Pierwszą ważną zasadą jest jak najszybsze pozbycie się plamy. Im dłużej szminka jest na ubraniu, tym trudniej ją potem sprać. 

Szminka na ubraniu, a płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń jest na tyle delikatny, że można go używać na ubraniach, nie zmieniając koloru tkaniny. Ostre produkty, takie jak wybielacz, skutecznie usuwają plamy, ale wpływają również na tkaninę i kolor odzieży. Warto więc zacząć od delikatnych środków. 

Połóż ubranie na ręczniku papierowym (poplamioną stroną do dołu), aby wchłonął wodę, gdy usuniesz plamę szminki. Przetrzyj plamę płynem do mycia naczyń. Pozostaw na 10 minut. Ręcznik pod spodem wchłonie wodę i płyn, jednak jeśli będzie już zabrudzony wymień go, aby szminka nie przeniosła się znów na ubranie.  Wypłucz. Jeśli plama nie zeszła całkowicie możesz powtórzyć proces. 

Lakier do włosów, alkohol

Plamę ze szminki można również usunąć za pomocą lakieru do włosów.  

Spryskaj lakierem do włosów  plamę i pozostaw na 15 minut. Pozostaw do wyschnięcia. Lakier do włosów zawiera w swoim składzie alkohol i to on jest główną przyczyną zejścia plamy. W związku z tym możesz również przetrzeć plamę ściereczką nasączoną alkoholem. 

Szminka na ubraniu – porady

  1. Po usunięciu plamy ze szminki wypierz ubranie w zimnej wodzie. Zimno unosi plamy, podczas gdy ciepło je osadza. Jeśli będą jeszcze pozostałości szminki woda powinna pomóc.
  1. Dokładnie sprawdź, czy plama została całkowicie usunięta przed suszeniem ubrania suszarką. Suszarka utrwala plamę szminki, więc jeśli plama nie została dokładnie usunięta, później może być jeszcze gorzej się jej pozbyć.

Na rynku dostępne są różne preparaty do usuwania plam. Warto z nich skorzystać. Większość z nich jest podzielona na wywabianie konkretnych plam.