Pranie pościeli – jak często to robić?

pranie pościeli

Photo by EricaWittlieb/ Pixabay

Pranie pościeli to obowiązkowy element higieny. Większość z nas lubi zapach świeżej, czystej pościeli. Utrzymanie czystości nie jest takie łatwe jeśli w domu są małe dzieci czy zwierzęta. Jeśli akurat ich nie posiadamy też powinniśmy od czasu do czasu zmieniać pościel. W ten sposób pozbywamy się zarazków i roztoczy, które na niej się znajdują.  Sprawdź jak często prać pościel.

Tak samo jak talerze, ubrania, powierzchnie użytkowe powinniśmy regularnie czyścić naszą pościel. Choć wydawać się by mogło, że kładziemy się przeważnie po kąpieli na pościeli znajdują się bakterie, kurz, nasz martwy naskórek. Nagromadzenie się większych ich ilości nie jest komfortowe dla naszego zdrowia. Warto więc pamiętać o praniu pościeli. 

Pranie pościeli – poduszki

Czystość: co trzy miesiące

Niektóre badania ukazują okropne rzeczy, z jakimi mamy do czynienia. Lekarze z Mail Online odkryli, że nawet jedna trzecia wagi poduszki, może składać się z drobnoustrojów, roztoczy i ich odchodów oraz martwego naskórka. W nieprawnej długo poduszce znajdują się także grzyby. Aby tych okropnych rzeczy się pozbyć całkowicie, wystarczy prać poduszkę raz na 3 miesiące w temperaturze 60° C.

Pościel

Czystość: raz w tygodniu

Prawda jest taka, że ​​pościel może gromadzić duże ilości potu, tłuszczu z balsamów i kremów do ciała, śliny, brudu z zewnątrz, płynów seksualnych, a nawet moczu i odchodów! Eksperci od prania uważają, że jeśli położysz się spać w brudnej pościeli mając ranę, możesz łatwiej złapać infekcję. Co więcej, łuszcząca się skóra może przyciągać roztocza, które mogą być przyczyną astmy. 

Większość z nas stara się prać pościel raz na miesiąc, jednak to jest stanowczo za mało. Wirusolodzy zalecają pranie nawet raz z tygodniu! Jeśli możesz susz pranie na słońcu, gdyż promienie słoneczne zabijają bakterie. Aby pościel była jeszcze świeższa warto ją przeprasować żelazkiem. Jeśli nie masz możliwości tak częstego prania, warto pamiętać, aby w słoneczny dzień wystawić ją na działanie promieni słonecznych. 

Pranie- Materace

Zalecane: Co osiem lat

Materace na łóżkach także się zużywają i po długim czasie użytkowania zawierają w sobie masę bakterii. Badania wykazały, że wiele osób śpi na jednym materacu nawet ponad 20 lat! Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem, powinniśmy także pamiętać o zakupie nowego materaca, nawet jeśli stary wydaje się OK. Materac powinien być wymieniany co 8 lat. 

 Warto pamiętać, aby na materac nakładać prześcieradło (najlepiej z gumką), które łatwo można zdjąć i uprać.