Miesiączka – jakie objawy mogą wskazywać, że pierwsza miesiączka się zbliża?

miesiaćzka pierwsza

Photo by Greyerbaby/ Pixabay

Pierwsza miesiączka. Każda dziewczynka przeżywa to inaczej. Jedne nie mogą się doczekać, drugie mają wiele obaw. Jednak większość z nich zadaje sobie pytanie – kiedy to nastąpi? Jak się do tego przygotować? Podpowiemy ci, jakie są pierwsze symptomy, że wielki dzień tuż, tuż. 

Nie ma wyznaczonego konkretnego momentu kiedy dostaniesz pierwszą miesiączkę. Jest to sprawa całkiem indywidualna, jednak u większości młodych dam występuje między 11-13 rokiem życia. Zdarzają się jednak wyjątki, że miesiączka przyjdzie w wieku 9 lat, a nawet 15. Składa się na to wiele czynników, takich jak na przykład uwarunkowania genetyczne, odżywianie, tempo rozwoju. Jednak jest kilka cech, które mogą ci podpowiedzieć, że ten czas jest bliżej niż dalej. 

Pierwsze co możesz zrobić, to zapytaj swojej mamy, babci kiedy one dostały swoją pierwszą miesiączkę. Jeśli czas jest podobny, ty też możesz spodziewać się miesiączki w podobnym wieku. Choć nie jest to regułą. Znam przypadek dziewczynki u mojej córki w klasie, która dostała okres w wieku lat 9, a jej mam jak miała lat prawie 16. Jednak w tym przypadku mama dziewczynki spodziewała się, że niebawem to może nastąpić, gdyż wszystko na to wskazywało. 

Miesiączka – objawy pierwszej zbliżającej się menstruacji

Ciało wysyła ci kilka znaków. Poznaj je.

Przed pierwszą miesiączką możesz zauważyć zmiany w:

  • Sutki / piersi
  • Włosy łonowe
  • Sylwetka 
  • Płyn w twojej bieliźnie

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że Twoje ciało jest wyjątkowe. Nie ma dokładnego „właściwego” czasu, aby coś się wydarzyło. Każde zdrowe ciało ma swój własny rytm i czas. 

Sutki / piersi

Zmiany w sutkach i piersiach mogą być pierwszą rzeczą, którą zauważysz.

Na początku małe guzki wokół twoich sutków stają się podniesione. Wtedy ciemniejszy obszar twoich sutków stanie się większy i zacznie się „wypychać”. Może nawet wydawać się, że w tym miejscu znajduje się niewielki guzek. Nazywa się to pąkami piersiowymi. Może się to zdarzyć po obu stronach w tym samym czasie lub na początku tylko po jednej stronie. Jeśli zdarzy się to po jednej stronie, może minąć nawet 6 miesięcy, zanim druga strona nadrobi zaległości i się wyrówna. 

Większość dziewczynek zaczyna po raz pierwszy miesiączkę 2-3 lata po rozpoczęciu wzrostu piersi. Jeśli pąki piersi zaczną rosnąć w wieku około ośmiu lub dziewięciu lat, może minąć do trzech lat, zanim zacznie się miesiączka. Jeśli zawiązki piersi rozwijają się później niż u większości osób w Twojej klasie, na przykład gdy masz 13 lat, może minąć mniej niż rok, zanim zacznie się miesiączka. 

W tym czasie zmieni się również kształt i wysokość twojego ciała. Zanim zauważysz pąki piersi, całe twoje ciało zacznie już szybciej rosnąć.

Włosy łonowe

Po zawiązaniu pąków piersi możesz zauważyć pierwsze oznaki owłosienia łonowego. Na początku może wyrosnąć tylko kilka długich włosów. Z czasem będzie rosnąć więcej włosów łonowych, a włosy staną się bardziej kręcone, grubsze i rozciągną się w kierunku twoich ud. 

Jest szansa, że ​​zauważysz trochę włosów łonowych, zanim Twoje piersi zaczną rosnąć, ale w większości jest odwrotnie. Włosy pod pachami przeważnie rosną później, po miesiączce lub w niedalekiej przyszłości, więc jeśli nie masz miesiączki, a pojawiają się włoski pod pachami bądź czujna. 

Miesiączka – zmiany sylwetki

Kształt i rozmiar twojego ciała również szybko się zmieniają przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Największy skok wzrostu może nastąpić około sześciu miesięcy do roku przed pierwszym okresem (dotyczy to większości dziewczynki, ale u innych może to nastąpić tuż przed, dwa lata przed lub nawet po pierwszym okresie). Jeśli obserwujesz swój wzrost i zauważysz, że szybko się zmienia, a następnie zaczyna zwalniać, może to oznaczać, że Twoja pierwsza miesiączka jest blisko.

Wraz ze zmianami wzrostu i wagi normalne jest również, że rozmiar spodni zwiększa się, gdy rozszerzają się biodra. Niektóre części ciała staną się grubsze i bardziej okrągłe, podczas gdy inne pozostaną takie same.

Płyn pochwowy / szyjkowy

Jakiś czas po tym, jak piersi zaczną rosnąć, możesz zauważyć, że Twoje majtki są mokre. To za sprawą płynu szyjkowego, który wydziela Twoja pochwa. U niektórych dziewczynek występuje to 6-12 miesięcy przed pierwszą menstruacją.

Z pierwszą miesiączką możesz mieć mieszane uczucia. Możesz również odczuwać frustrację, jeśli u większości dziewczyn w klasie już wystąpiła a u ciebie nie. Nie przejmuj się, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna. Ciesz się chwilą. Posiadanie miesiączki nie jest takie przyjemne. 

Jeśli masz pytania, porozmawiaj o tym z mamą, babcią, koleżanką, która już to przechodzi. Nie wstydź się pytań, gdyż dla kobiet jest to normalna sprawa.