Szybsze bieganie

Jakie jest pierwsze skojarzenie z osobą, która biega? Czy nie jest tak, że bieganie określa się jako coś prostego?

Punkt widzenia

Nie ma też co ukrywać, że wiele zależy od przyjętego punktu widzenia. Bieganie można określić jako coś prostego – w końcu potrzeba stroju i dobrej trasy.

Naturalnie nie sposób też zapomnieć o tempie. Niektórzy mogą powiedzieć, że tempo nie ma znaczenia, ponieważ najważniejszy jest ruch. Takie przedstawianie rzeczywistości można zrozumieć, aczkolwiek musimy pamiętać o tym, że są osoby, które stawiają na rywalizację. Kiedy stawia się na rywalizację, konieczna jest praca nad tempem. Trudno tez nie zadać sobie pytania, co mam robić?

Wiele możliwości

W ten sposób dochodzimy do tego, że praca nad tempem to zadanie, które wymaga wiele pracy. Można też powiedzieć, że jest to coś, co pozwala uświadomić sobie, jak złożoną sprawą jest szybkie bieganie.

Za przykład może posłużyć siła. Co więcej, trening siłowy nie musi oznaczać pójścia na siłownię (trening dotyczący poprawy szybkości również poprawi siłę). Trzeba też otwarcie powiedzieć, że dużo zależy od szczegółów – trening siłowy może stanowić dodatek, jak i zastępstwo za niektóre kilometry. Krótko mówiąc, konieczne jest znalezienie odpowiedniego balansu.

Warto też pamiętać choćby o uruchomieniu mięśni. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym niektórzy nie lubią marnować czasu na rozgrzewkę. Przyczyny takiego stanu rzeczy zostawmy – po prostu trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rozgrzewka nie jest marnowaniem czasu. Ważne jest też to, że przeprowadzenie rozgrzewki (oczywiście odpowiednie) to nic innego jak przygotowanie się do biegu.

Przykładów można wymienić jeszcze wiele, ale poprzestaniemy na konsekwencji w realizacji planu treningowego. Konsekwencja może zdawać się czymś prostym, ale prawda jest taka, że należy liczyć się z różnymi kłopotami. Ponadto konsekwencja to coś, o czym powinno się pamiętać niezależnie od sytuacji.

Wypada też dodać, że temat można rozwinąć – wystarczy wziąć pod uwagę np. jedzenie przed treningiem.