Posadzki bezspoinowe do domu – czym się charakteryzują i jak je rozróżniamy?

Coraz częściej wybierając podłoże do poszczególnych pomieszczeń w swoim domu, myśli się o posadzkach bezspoinowych. Mają one właściwości, dzięki którym stosowanie ich w domu okaże się wygodne i praktyczne. Istnieje jednak wiele wariantów danych elementów, które różnią się przede wszystkim materiałem.

To, po który z nich się sięga, zależy już tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb i zamierzeń inwestora. Posadzki tego typu stosowane są również w przemyśle i to tam właściwości materiału odgrywają kluczową rolę. Dla domu natomiast istotniejszy jest wygląd ustalany przy użyciu domieszek.

Rodzaje posadzek bezspoinowych

Na wstępie warto zaznaczyć, czym w ogóle jest posadzka bezspoinowa. Taki typ podłoża charakteryzuje się jednolitą powierzchnią, która na całym obszarze jej wylewania nie posiada ani jednej przerwy, jak to jest np. w przypadku płytek czy paneli.

Przechodząc już do najpopularniejszych rodzajów posadzek dla domów należy wspomnieć, że wyróżniamy trzy główne ich typy. Mianowicie mowa o posadzkach anhydrytowych, żywicznych i mikrobetonowych. Każdy z tych typów charakteryzuje się długą żywotnością i trwałością.

Trzeba jedynie zaznaczyć, że posadzki z mikrocementu oraz żywiczne są już przeznaczone do normalnego użytkowania i można tworzyć z nich naprawdę niesamowite wzory. Podłoże anhydrytowe zwane również wylewką samopoziomującą jest dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku wyrównania powierzchni pod płytki.

Posadzki żywiczne – jakie mają właściwości?

Obecna w domu podłoga z żywicy jest doskonałym rozwiązaniem ze względu na wiele czynników. Pierwszym z nich jest zdecydowanie jej trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kiedyś taki typ podłoża stosowało się w obszernych halach przemysłowych, gdzie znajdowały się i przejeżdżały po nich ciężkie sprzęty. Spadający garnek, który z łatwością jest w stanie uszkodzić płytki, nie byłby dla nich żadnym wyzwaniem.

Co ciekawsze, materiał ten jest elastyczny, co potwierdzone różnymi testami, dobrze wpływa na stawy. Można wytwarzać z nich niesamowite wzory oraz struktury powłoki, zważywszy jedynie na rodzaj i ilość dodawanych domieszek. Żywica na podłodze jest w zupełności odporna na promieniowanie UV i działanie środków chemicznych.

Wybierając rodzaj, mamy do czynienia z posadzką poliuretanową i epoksydową. Zarówno jedna jak i druga dobrze spisuje się w domach i ciężko stwierdzić, która z nich okaże się lepsza. Warto jednak przeznaczyć nieco większą sumę i zaopatrzyć się w podłoże grubowarstwowe. Skrajnie przeciwne posadzki cienkowarstwowe nie są w stanie w zupełności uwydatnić wszystkich właściwości.

Posadzki mikrobetonowe – kiedy warto?

Ten rodzaj podłoża jest idealny dla domów o charakterze loftowym i osób lubiących imitację betonu w pomieszczeniach mieszkalnych. Jest to obecnie jeden z wielu trendów na rynku, a świadczy o tym nie tylko aspekt wizualny, ale również właściwości.

Posadzki te są przyjazne środowisku, nie wywołują alergii, są równie trwałe co wyżej wspomniane posadzki żywiczne i również posiadają możliwość ustalenia struktury. Tylko i wyłącznie ilość i rodzaj dodawanych domieszek świadczy o tym, czy powłoka będzie miała powierzchnię matową czy śliską.

Tego typu podłogi stosuje się w łazienkach, salonach, a nawet sypialniach. Składnikiem, który w większości w nich występuje jest cement. Nie dzielą się zbytnio na żadne rodzaje.