Jaki falownik do fotowoltaiki?
Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznych. Niesie to za sobą wiele korzyści, nie tylko finansowych, ale też ekologicznych, bowiem pozyskiwana energia słoneczna przetwarzana jest na energię elektryczną. By instalacja działała poprawnie, musi posiadać wiele komplementarnych elementów, między innymi falowników. Jak go wybrać?
Falownik – czym jest?
Jest to urządzenie, które jest przeznaczone do zmiany prądu przemiennego o określonej częstotliwości na prąd stały, który charakteryzuje się częstotliwością regulowaną. Urządzenie, jakim jest falownik, jest wykorzystywany głównie w przedsiębiorstwach w celu napędzania różnego rodzaju silników elektrycznych. Ponadto wpływa on na wydajność urządzenia, poziom jego energooszczędności, a także bezpieczeństwo użytkowe.
Rolą falownika jest zatem nie tylko produkowanie i przekazywanie energii do sieci, ale też aktywne monitorowanie pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Wiele nowoczesnych falowników dostępnych na rynku posiada wbudowane oprogramowanie, które umożliwia sprawne wykrywanie i diagnozowanie usterek, a także przekazywanie informacji do odpowiednich osób, odpowiedzialnych za usuwanie usterek i awarii.
Falowniki można podzielić na kilka grup, głównie ze względu na sposób zasilania, sterowania czy też źródło zasilania. Pierwsze z nich zasilane są ze źródła napięciowego, natomiast drugie bezpośrednio ze źródła prądowego. Chcesz zainwestować w urządzenia produkujące energię odnawialną? Pożyczka pozabankowa rozwiąże Twoje problemy.
Jakie zastosowanie znajduje falownik?
Panele fotowoltaiczne dostarczają energię z różną mocą, bowiem zależy to od pory dnia, nasłonecznienia, a także temperatury. Kluczem do sukcesu jest właściwy dobór mocy falownika. Wybierając falownik należy więc pamiętać, że jego moc powinna być niższa od mocy paneli. Dlatego tak się dzieje? Falownik można przyrównać do silnika samochodowego. Jeśli będzie on duży, to moc auta będzie większa, jednak paliwa również zużyjemy więcej, dlatego nie przejedziemy zbyt wielu kilometrów. Tak samo dzieje się w przypadku instalacji fotowoltaicznej.
Falowniki oraz całe instalacje fotowoltaiczne są opłacalne wtedy, gdy pracują nieprzemienne przez wiele lat i sukcesywnie produkują prąd. Wybierając falownik, należy zwrócić uwagę by był niezawodny, wytrzymały, a także cechował się wysoką klasą ochronności. Budujesz dom? Pomyśl nad zakupem fotowoltaiki. Pożyczka pozabankowa umożliwi Ci realizację tego planu.