Aranżacja łazienki – jakie płytki wybrać?

Obecnie w aranżacji łazienek liczą się ciekawe koncepcje i style. Dobór odpowiednich płytek ceramicznych pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego i nowoczesnego wnętrza. Możemy ozdobić nimi podłogę i ściany. Obecnie modne są tradycyjne oraz nietypowe formaty płytek. Ponieważ na rynku mamy do wyboru ogromną ilość płytek, naszą łazienkę możemy urządzić w dowolnym stylu.

Postaw na duży format

Niewątpliwą ozdobą każdej łazienki są płytki ceramiczne. Powoli odchodzi się od ich standardowych rozmiarów na rzecz większych. Płytki wielkiego formatu to przede wszystkim te w rozmiarze XXL osiągają one wymiary nawet do 160 x 320 cm. Wtedy nie ma już potrzeby łączenia ich z mniejszymi płytkami. W nowoczesnych łazienkach właśnie ta forma aranżacji sprawdza się najlepiej. Do zamontowania tego rodzaju płytek należy używać odpowiedniej zaprawy klejącej. Zwykły klej nie poradziłby sobie z utrzymaniem ciężaru płytek, zwiększyłby także ryzyko powstawania pustych przestrzeni pod płytkami. Dlatego należy zakupić klej posiadający właściwości tiksopropowe. Koszt takiego zestawienia jest niestety o wiele większy niż wykończenie standardowymi płytkami.

Małe jest piękne

Oprócz dużych formatów w modnej łazience powinna znaleźć się mozaika. Do wyboru mamy płytki stworzone z brązu, miedzi, aluminium, masy perłowej lub gresowej. Można dowolnie wykorzystywać małe płytki do ozdabiania ornamentów, podłogi czy wanny. Mozaiki występują w różnorodnych kolorach i kształtach. Do ich montażu powinno wykorzystywać się kleje, które zapewniają dużą przyczepność. Dzięki mozaikom stworzymy niebanalne kompozycje na miarę dzieł sztuki.

Motywy drewna

Płytki imitujące drewno są wytwarzane na bazie gresu lub terakoty. Płytki wykonane z gresu są przede wszystkim odporniejsze na ścieranie. Podłoga drewniana czy panele zazwyczaj nie sprawdzają się w łazienkach bez okna. W pomieszczeniu wypełnionym wilgocią są narażone na szybsze niszczenie. Płytki imitujące drewno można zastosować w dowolnym miejscu w łazience: pod prysznicem, na wannie, podłodze, czy ścianach bezpiecznie. Producenci oferują płytki o imitacji drewna o dowolnej fakturze i kolorystyce. Zestawienie standardowych czy wielkoformatowych płytek z dodatkami imitującymi drewno pozwala stworzyć niebanalną aranżację każdej łazienki.