Gwiazda betlejemska. Jak uprawiać, by cieszyć się nią dłużej?

gwaizda betlejemska

Photo by stevepb/ Pixabay

Już niedługo nadejdą wyczekiwane przez sympatyków Święta Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas, spędzony w gronie rodzinnym jest dla większości bardzo ważny. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by umilić najbliższym spędzone razem chwile. Pierwsze skrzypce w te dni grają tradycje, które chętnie kultywujemy. Jedną z nich jest przystrajanie domostw czy mieszkań świątecznymi ozdobami. Nieodłącznym elementem tego wystroju od lat jest gwiazda betlejemska. Jej niebywałą zaletą jest różnoraki wybór kolorystyczny. Z pewnością oczaruje on niejednego gościa, który zawita do nas w te radosne dni.

Gwiazda betlejemska – zakup

Poinsecja, czyli właśnie gwiazda betlejemska, może kwitnąć nie tylko na czas świąt bożonarodzeniowych. Wystarczy się nią odpowiednio zaopiekować, żeby cieszyć się jej pięknem przez dłuższy okres. Przyjęło się, że kwiat ten jest dość kapryśny, dlatego znika dość szybko ze świątecznych galerii. Znawcy jednak wiedzą, że tak naprawdę powodem jest niewłaściwa pielęgnacja. Dobrze jest zacząć od właściwego wyboru kwiatu. Najlepiej poinsecję kupić w kwiaciarni, gdyż kwiat stojąc długo w niskiej temperaturze, może ulec przechłodzeniu. W efekcie, nim doniesiemy go do domu, może już stracić swoje liście. A są one oprócz kwiatostanu dodatkowym atutem. Dlatego zakup poinsecji na straganiku w chłodny dzień może nie być najlepszym pomysłem. Jeśli kupimy go w kwiaciarni, powinniśmy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu przed mrozem. Doskonale sprawdzi się dodatkowy papier, którym sprzedawca szczelnie możne owinąć roślinę.

Pielęgnacja

Gdy już przetransportujemy nasz kwiat do domu, kolejnym ważnym krokiem jest jego właściwe umiejscowienie. Nie jest tak wymagający, jakby mogło się wydawać, ale potrzebuje, by spełnić mu kilka warunków. Miejsce, w którym będzie się znajdował, powinno być w miarę jasne oraz ciepłe. Należy jednak pamiętać, żeby nie było ono ani zbyt jasne, ani zbyt ciepłe. Niewłaściwe będzie np. miejsce nad grzejnikiem, ponieważ może to poskutkować przesuszeniem poinsecji. Temperatura wahająca się od 18 do 21 stopni będzie dla niej idealna.

Gdy nasza gwiazda betlejemska znajdzie już odpowiednią przestrzeń, powinniśmy się właściwie o nią zatroszczyć. Kwiat należy podlewać co dwa dni, niewielką ilością wody. I tu znów należy uważać, żeby wilgotność nie była zbyt duża, oraz żeby kwiat nie był zbyt przesuszony. Jak w powyższym przypadku, może on stracić liście. Najlepiej sprawdzać, czy na podstawce nie zostaje nadmiar wody. Poinsecja lubi także zraszanie, ten zabieg na pewno korzystnie wpłynie na jej kondycję. Żeby utrzymać kwiat w świetności na dłużej, doskonale sprawdzi się tu metoda nawożenia. Do jej wdrożenia sprawdzi się standardowy nawóz do roślin doniczkowych lub jego zimowy odpowiednik. Warto to robić co około 3-4 tygodnie, wtedy kwiat utrzyma kwiatostan oraz liście.

Jako roślina doniczkowa poinsecja musi być regularnie przesadzana, nawet jeśli pozornie tego nie wymaga. Można też sprawić, że będzie kwitła częściej niż raz do roku. By uzyskać taki efekt, należy ją poddać 8- tygodniowemu zacienieniu. Jest to roślina dnia krótkiego i potrzebuje odpowiednio długiego okresu ciemności. Charakteryzuje to rośliny pochodzące z Meksyku i Ameryki Środkowej.