5 skutecznych sposobów na szybki, dobry sen
Masz problemy z zasypianiem? Kładziesz się spać i tysiące myśli kłębią się w Twojej głowie, więc nie ma mowy o szybkim zaśnięciu? Każdego z nas od czasu do czasu dopada bezsenność. Na szczęście istnieje kilka skutecznych i prostych sposobów, które pomogą szybko zapaść w spokojny sen.
W niniejszym zestawieniu metody, które sprawią, że Twój sen wróci do normy. Zapomnisz o męczącym się przewracaniu z boku na bok i wybudzeniach nocnych.
Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne
Szyszynka (gruczoł w mózgu) po zapadnięciu ciemności zaczyna produkować hormon ciemności – melatoninę, która nakłania nas do snu. To właśnie ona sprawia, że w nocy rozluźniamy się i zasypiamy. Mózg osoby, która dużo czasu spędza przed ekranem urządzeń, produkuje mniej melatoniny, przez co ma problemy z zasypaniem. Badania naukowe wykazały, że osoby, które grają około 7 godzin dziennie w gry komputerowe, bardzo często cierpią na bezsenność. Masz problemy z zasypianiem? Musisz przynajmniej na kilka miesięcy odstawić granie.
Świecące się ekrany urządzeń elektronicznych, dźwięk powiadomień na Facebooku zwiększają napięcie oraz stres, tym samym utrudniając zasypianie. Mózg potrzebuje chwili na wyciszenie. Najlepiej więc kilka godzin przed pójściem do łóżka, wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne. Dzięki temu na pewno szybciej zaśniesz, a rano się obudzisz pełen sił i energii.
Szybszy sen – ciepła kąpiel
Relaksująca ciepła kąpiel koi nerwy, rozluźnia nerwy, dzięki czemu szybciej zapadamy w sen. Ogrzanie ciała ciepłą wodą pobudza krążenie, co skutecznie ochładza organizm i pomaga mu przygotować się do snu. Pamiętaj, że optymalna temperatura wody to 40-42° Celsjusza.
Dobry sen – pamiętaj o optymalnej temperaturze w sypialni
Przed pójściem do łóżka sprawdź, jaka temperatura panuje w Twojej sypialni. Do regeneracji organizmu dochodzi podczas fazy snu głębokiego, więc musisz zadbać o to, by trwała jak najdłużej. Jak to możesz zrobić? Utrzymaj stałą temperaturę ciała i obniż temperaturę w sypialni. Jaka więc powinna panować temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy? Zdania naukowców są podzielone. Jedni przekonują, że najlepsza temperatura do spania to 16-19 stopni Celsjusza. Inni mówią, że optymalna temperatura do spania to taka, która nam pasuje.
Poczytaj książkę
Czytanie jest najlepszym sposobem na obniżenie poziomu stresu i uporządkowanie chaosu w głowie. Pamiętaj jednak o tym, by nie czytać przed snem horrorów czy kryminałów. Przyniesie to efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast się zrelaksować, poczujesz się nadmiernie pobudzony.
Napij się czegoś ciepłego przed pójściem do łóżka
Ciepłe napoje, zwłaszcza napary ziołowe działają relaksująco i kojąco na układ nerwowy, tym samym przyśpieszając zasypianie. Najlepsze zioła na zasypianie: melisa, rumianek, mięta. Ciepłe mleko też działa nasennie.
Wyeliminowanie czynników, zaburzających sen, na pewno sprawi, że w najbliższej przyszłości będziesz się cieszyć zdrowym, mocnym snem. Bez konieczności stosowania leków nasennych!