Jak usunąć plamy z białej odzieży? Kilka przydatnych rad

plamy na bialej bluzce

Photo by tytjeans/ Pixabay

Biel jest jednym z najczęściej wybieranych kolorów. Noszą ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nic w tym dziwnego, można z nią skomponować wiele stylizacji. Jest uniwersalna i nadaje się na wiele okazji. Biała odzież pomimo wielu zalet, ma niestety także swoje wady. Łatwo tu o plamy. Każda najdrobniejsza plamka jest na niej bardzo widoczna. Dość często, nawet ta mała plamka okazuje się ciężka do usunięcia. Nie zawsze uda się zapobiec poplamieniu, dlatego warto znać skuteczne metody odplamiania. Łatwe i szybkie usuwanie plam z białej odzieży może okazać się bardzo przydatne dla wielu z nas.

Odzieżowe SOS

Plamy często spędzają sen z powiek, łatwo je zrobić, trudniej usunąć. Do takich, z którymi najtrudniej walczyć należą: plamy po czerwonym winie, lakierze do paznokci lub szmince, czekoladzie, trawie, atramencie czy krwi, a także odbarwienia pod pachami. Dosłownie chwila nieuwagi może sprawić, że pobrudzimy ubranie, i zostajemy z nie lada wyzwaniem. Trudność narasta, gdy plama zdarzy się na białej odzieży. Jak radzić sobie z takimi plamami?

Plamy, a naturalne odplamianie

Jednym z naturalnych środków do pozbywania się plam, jest soda oczyszczona. Sposób jej przygotowania jest bardzo prosty. 4 łyżki sody oczyszczonej należy zmieszać z ¼ szklanki wody. Następnie powstałą pastę wetrzeć w miejsce, gdzie znajduje się plama. By pasta miała szansę zadziałać, należy ją pozostawić na ubraniu godzinę. Plam w sposób naturalny możemy także pozbyć się za pomocą octu. Kilka łyżek mieszamy z ¼ szklani wody i powstałym preparatem spryskujemy odzież. Po czym odczekujemy kwadrans i możemy uprać ubranie. Także cytryna posiada właściwości odplamiające, a także wybielające. By je wypróbować, należy wycisnąć sok z kilku cytryn i dodać go do pojemnika z ciepłą wodą. W takim roztworze należy umieścić ubranie na minimum 30 min. Po takiej kąpieli można uprać ubranie.

Odplamiacze z aptecznej półki

Pewnie niewielu z nas słyszało o takim zastosowaniu aspiryny, ale tak, aspiryna może posłużyć jako środek odplamiający. Wystarczy rozpuścić jedną tabletkę w 100 ml ciepłej wody, namoczyć w niej poplamiony materiał i po kwadransie uprać. Także popularna woda utleniona sprawdzi się w tej roli. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie mieszać wody utlenionej ze zwykłą wodą. Po odczekaniu około 10 minutach można wyprać ubranie. Podobnie zadziała spirytus salicylowy, ale jego już należy zmieszać z wodą. Podobnie jak w przypadku wody utlenionej po 10 minutach pozostawania środka na ubraniu, można uprać odzież.

Środki chemiczne na plamy

Jeśli jednak plama okaże się na tyle uparta, że żaden naturalny środek nie będzie w stanie jej wywabić, warto sięgnąć po środki chemiczne. Na rynku znajduje się wiele firm, które oferują tańsze lub droższe środki do czyszczenia chemicznego. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami o danym produkcie. Przy wyborze należy pamiętać też, że do białych tkanin najlepiej nada się wybielacz, a do tkanin kolorowych odplamiacz. Zaletą wybielacza jest też jego podwójne działanie, ponieważ nie tylko usuwa plamy, ale też przywraca biel tkaninie. Należy tylko pamiętać, że wybielacz jest silnym środkiem i stosować go ściśle z instrukcją. Niewłaściwe zastosowanie może poskutkować zniszczeniem odzieży.