Czystość w akademiku – jak ją utrzymać. Super porady

czystość

Photo by kropekk_pl/ Pixabay

Akademik, tak potocznie przyjęło się mówić o domu studenckim. Jest to miejsce, gdzie zamieszkują studenci uczelni wyższych w czasie trwania studiów. Każdy z nas pewnie słyszał przeróżne historie z tych miejsc. Jedne owiane sławą, inne grozą. Duża część z nas miała także możliwość przekonać się, jak wygląda życie w takim miejscu. Pozostawiając temat akademików bez subiektywnej oceny, można stwierdzić, że kilka problemów z tego miejsca jest zawsze aktualna. Jednym z nich bezsprzecznie jest czystość, jaka tam panuje.

Standardy akademiku

Zanim przejdziemy do praktycznych porad, warto przybliżyć nieco standardy życia w akademiku. Wybierając to miejsce, zazwyczaj skazujemy się na zamieszkanie w pokoju wieloosobowym, z niewielką ilością przestrzeni dla siebie. Dzielenie z innymi osobami niewielkiej przestrzeni automatycznie stwarza większy bałagan. Trafienie się kilku osób dbających o porządek w jednym pokoju jest jak wygrana na loterii. I choć każdy sprząta w miarę możliwości po sobie, ciężko w takich warunkach o idealną czystość i porządek. A przecież trzeba jeszcze się uczyć i wykonywać inne czynności w trakcie dnia.

Czystość w akademiku -ustalanie harmonogramu

Niektórym szczęśliwcom uda się trafić na pokój jednoosobowy lub z mniejszą grupą lokatorów. Wtedy sprawa jest teoretycznie prosta, bo kto mieszka sam, sprząta sam i z lokatorem łatwo się porozumieć. Jeśli jednak jesteś mieszkańcem pokoju wieloosobowego, dużym ułatwieniem dla twojej grupy będzie stworzenie harmonogramu. Dzięki temu sprawa sprzątania stanie się łatwiejsza. Będziecie mogli podzielić poszczególne elementy (często nie tylko pokoju, ale i części wspólnych w obiekcie) do posprzątania na kilka osób. Skróci to czas sprzątania na przykład tylko jednej osoby. By harmonogram odniósł zamierzony skutek, warto go spisać na papierze i wywiesić w widocznym miejscu. Może okazać się dobrą „przypominajką” dla zapominalskich.

Czystość pokoju – zrób listę sprzątania

Pomocnym dodatkiem do stworzonego już wcześniej harmonogramu może być utworzenie tzw. to-do list, z ang. listy spraw do załatwienia. Prostotą tej metody jest możliwość zainstalowania darmowej aplikacji, w której można tworzyć nieograniczoną ilość takich list. Dla studentów istotny jest czas. Dlatego zabierając się za sprzątanie, warto mieć zaplanowane czynności, które chcemy wykonać. Zaoszczędzi to nam zastanawiania się na poszczególnych etapach pracy. Taką listę można wykonać jak poprzednio na papierze i wywiesić dla wszystkich. Każdy też może stworzyć własną listę, dopasowaną pod swoje preferencje.

Praca nastawiona na efekty

Nic tak nie motywuje do wykonywania zadań, jak widoczne efekty, po włożonym w pracę wysiłku. Dlatego na początku przygody ze wspólnym sprzątaniem dobrze jest sprawdzać, czy i jak została wykonana dana praca. Jeśli zostanie wykonana rażąco niedokładnie, warto zwrócić uwagę sprzątającemu. Każdy dokłada własną cegiełkę do wspólnego życia w akademiku i warto, żeby każdy robił to równie sumiennie. Wtedy wspólna egzystencja przebiega pomyślnie i można zająć się innymi, przyjemniejszymi zajęciami.

Stosując nasze rady, możecie mieć większą czystość wokół siebie, a ona również podnosi efektywność nauki. Warto więc o nią dbać.