Jak zaoszczędzić robiąc cotygodniowe zakupy?

zakupy

Photo by stevepb/ Pixabay

Cotygodniowe zakupy pochłaniają dużą część domowego budżetu. Jednak możemy je zmniejszyć, jeżeli nasze zakupy będą przemyślane i zaplanowane. Oszczędzanie wcale nie oznacza rezygnacji z jakości czy ulubionych produktów. Oznacza to po prostu rozsądne kupowanie. Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, jak zaplanować zakupy, by po wyjściu ze sklepu Twój portfel nie świecił pustkami.

Zaplanowanie menu na cały tydzień

Planowanie posiłków z głową może pomóc w oszczędzaniu. Zacznij od listy posiłków, które uwielbia Twoja rodzina i które z łatwością przygotujesz. Sprawdź zawartość lodówki oraz szafek kuchennych. Zastanów się, co możesz ugotować z produktów, które już masz, a co musisz jeszcze dokupić. Te, których brakuje, powinny się znaleźć na liście zakupów. Kontrolując domowe zapasy, masz pewność, że nie kupisz zbędnych produktów.

Zakupy – zrób listę

Po tym, jak już masz przed sobą zaplanowane menu na cały tydzień, możesz się zabierać do listy zakupów. Nie wychodź na zakupy bez niej. Często klienci sklepów robią chaotyczne i nieprzemyślane zakupy. A to jest przyczyną tego, że marnujemy i wyrzucamy jedzenie. Pamiętaj więc, by podczas zakupów trzymać się listy i kupować wyłącznie te produkty, które na nią wpisałeś. Lista zakupów to oszczędzenie czasu i pieniędzy. Dzięki niej masz pewność, że podczas zakupów nie będziesz działać pod wpływem impulsu.

Porównaj ceny

Cotygodniowe zakupy najlepiej robić w dużych supermarketach. Możesz za każdym razem wybierać się do innego dyskontu. Pamiętaj jednak o tym, by nie wyrzucać paragonów. Będą Ci potrzebne do tego, by porównać ceny poszczególnych towarów w różnych supermarketach. Dzięki takiej analizie będziesz miał możliwość sporządzić listę sklepów z najlepszymi cenami.

Nie rób zakupów z pustym żołądkiem

Badania naukowe wykazały, że osoba głodna wydaje więcej pieniędzy i kupuje dużo niepotrzebnego jedzenia. Zawsze wychodź na zakupy najedzony. Wtedy będziesz miał pewność, że w Twoim koszyku nie wylądują niepotrzebne słodycze czy przekąski. Najlepiej robić je po sycącym śniadaniu czy obiedzie.

Zakupy – budżet

Jeżeli robisz większe zakupy na cały tydzień, to musisz trzymać się w granicach budżetu, który przeznaczyłeś na zakupy. Wiesz, że możesz w tym tygodniu wydać tylko 200 złotych na zakupy? Musisz więc wpisać na listę zakupów produkty, które pozwolą Ci się zmieścić w budżecie.

Zostaw w domu kartę

Jeżeli chcesz oszczędzić na zakupach, lepiej korzystać z gotówki. Płacąc kartą, nie kontrolujemy, ile wydajemy, co na pewno nie pomaga nam w oszczędzaniu. Kwota powinna być ograniczona. Policz, ile potrzebujesz pieniędzy. I taką sumę zabierz ze sobą. Oczywiście z małym zapasem, gdyż ceny co chwilę się zmieniają.

Zakupy online

Dziś coraz więcej sieci handlowych oferuje możliwość zakupów online. Ceny w sklepach internetowych często są o wiele niższe niż w stacjonarnych. Zakupy online dają możliwość oszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas.

Marki własne

Na półkach supermarketów można znaleźć towary, oznaczone jako „marka własna”. Z reguły są tańsze od towarów znanych producentów i wyróżniają się wysoką jakość. Chociaż nie zawsze. Oszczędzić więc się uda tylko w tym przypadku, jeżeli jesteś pewien jakości kupowanych produktów.

Podsumowując, oszczędzanie pieniędzy na zakupach, nie jest takie trudne, jeśli mamy plan. Spodziewamy się, że powyższe wskazówki pomogą Ci zaoszczędzić na zakupach. Chociaż nie możemy gwarantować, że na pewno się sprawdzą. Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz.