Jakie kwiaty uprawiać na balkonie?

Alternatywą dla kwitnącego ogrodu może być balkon pełen ozdobnych kwiatów. W takim miejscu pełnym zapachów i barw będzie można w pełni wypocząć. Odpowiednio żyzna gleba, nawożenie i podlewane pozwoli naszym rośliną pięknie się rozrastać i kwitnąć cały sezon. Które kwiaty najlepiej się sprawdzają do uprawy balkonowej?

Pelargonia bluszczolistna

Posiada szpiczaste liście, które swoim wyglądem przypominają bluszcz. Odpowiednio zadbana roślina będzie wypuszczać bardzo długie. Pelargonia bluszczolistna zachwyca różnorodnością barw swoich kwiatów. Możemy wybrać odmiany występujące w kolorach: białym, purpurowym, różowym, fioletowym, czerwonym, a nawet wielobarwnym. Kwiaty lubią miejsca nasłonecznione, nie mają dużych wymagań uprawnych. Wystarczy żyzna ziemia o lekko kwaśnym odczynie i odpowiednia dawka promieni słonecznych. Należy dodatkowo pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów rośliny.

Petunia kaskadowa inaczej surfinia

Najbardziej okazała roślina balkonowa. Rośliny kwitną przez okres całego lata, charakteryzują się przede wszystkim silnym wzrostem. Surfinia w odróżnieniu od pozostałych petunii kaskadowych wyróżnia się silnym i wczesnym kwitnieniem. Godne uwagi są okazałe kwiaty rośliny, występują w barwach takich jak: jasny i ciemny fiolet, biel, jasna żółć i czerwień. Surfinie najlepiej czują się w żyznej glebie i nasłonecznionych miejscach. Roślina wymaga częstego nawożenia i podlewania w czasie upałów. Najlepiej, aby Surfinia była ulokowana w miejscu zadaszonym, gdyż niekorzystnie działają na nią opady deszczu i silny wiatr.

Fuksja

Posiada ozdobne kwiaty, jedno lub wielobarwne. Dominują w nich kolory takie jak: czerwony, różowy, purpurowy, fioletowe i białe. Roślina kwitnie w okresie letnim, na zimę trzeba ją ulokować w domu, gdyż nie lubi niskich temperatur. Fuksja lubi żyzne podłoże, intensywne światło słoneczne jej nie służy. Najlepiej ulokować kwiat w miejscu lekko zacienionym. Przy odpowiednim nawożeniu i nawadnianiu może kwitnąć aż do późnej jesieni.

Werbena

Posiada okazałe, gęste kwiaty w kształcie kuli. Są one najczęściej różowe, fioletowe, niebieskie, czerwone lub białe. Werbena kwitnie od lata do jesieni. Do pełnego rozkwitu potrzebuje przede wszystkim słonecznego stanowiska i próchnicznej gleby. Werbeny źle znoszą chłodne i deszczowe lata.

Stroiczka czyli lobelia przylądkowa

Posiada duże walory ozdobne przede wszystkim za sprawą licznych, drobnych kwiatków. Występują one najczęściej w odcieniach niebieskiego, fioletowego, różowego, czerwonego i w bieli. Roślina wymaga regularnego podlewania, zbyt silne słońce wysusza stroiczkę i może spowodować jej obumieranie. Roślina najlepiej rośnie w miejscach na wpół zacienionych. Odpowiednio zadbana Lobelia przylądkowa kwitnie od czerwca do późnej jesieni.