Kraków w weekend – co warto zobaczyć?

Kraków rynek

Photo by max_gloin/ Pixabay

Kraków to dawna stolica Polski. Czaruje nas klimatem starych uliczek i kusi nas nowoczesnością. Oczywiście nie da się zwiedzić całego Krakowa w dwa dni, ale można zobaczyć całkiem sporo i co najważniejsze – można poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Warto więc taką wycieczkę dobrze zaplanować. Wybierzcie się do Krakowa razem z nami. Zapraszamy.

Do Krakowa możesz dojechać samochodem, autobusem, pociągiem czy dostać się tu samolotem. Możliwości jest wiele. Jeśli już się tu znajdziesz, po krótkim odpoczynku w miejscu noclegowym od razu ruszaj w miasto. Nie ma chwili do stracenia. Naprawdę warto. 

Kraków – co zobaczyć?

Po Krakowie warto poruszać się pieszo lub za pomocą komunikacji miejskiej. Parkowanie samochodem może być trudne, więc jeśli zależy nam na czasie, zostawmy samochód pod miejscem noclegowym. 

KRAKÓW – KOŚCIÓŁ MARIACKI

Kościół Mariacki znajduje się w samym centrum Krakowa. To jeden z najwybitniejszych zabytków miasta i Polski. Znajduje się tam jeden z najpiękniejszych gotyckich ołtarzy, autorstwa Wita Stwosza. Warto poznać też legendę związaną z wieżami  kościoła. Ze świątyni co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki grany na trąbce.

SUKIENNICE

Nazwa pochodzi od sukna sprzedawanego tu w dawnych czasach. Dziś w tym charakterystycznym budynku znajduje się pasaż handlowy, w którym zakupimy pamiątki regionalne oraz wyroby tutejszych rzemieślników. Na 1 piętrze znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIXw, a tuż obok Sukiennic znajduje się wejście do podziemnego muzeum, do którego zdecydowanie warto się wybrać. 

KRAKÓW – PODZIEMNE MUZEUM RYNKU

Pod powierzchnią krakowskiego rynku znajduje się wyjątkowy park archeologiczny. Osiem metrów pod ziemią, na przestrzeni sześciu tysięcy kilometrów kwadratowych, zobaczysz niespotykany obraz średniowiecznego miasta. Podziemne Muzeum robi ogromne wrażenie – setki zabytków współgrają z nowoczesną prezentacją multimedialną. Bardzo ciekawe miejsce. Jeśli nie boisz się zejść do podziemi, koniecznie zobacz. 

MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA KRAKOWA I SZOPKI KRAKOWSKIE

Jeśli wybierasz się do Krakowa zimą, a szczególnie po 6 stycznia, koniecznie odwiedź Pałac Klasztorny na Rynku Głównym. Mieści się tu Muzeum Historyczne. W tym okresie będziesz mógł zobaczyć tu piękne szopki. Precyzyjnie wykonane, miniaturowe szopki, nawiązują do historii, tradycji i architektury Krakowa. Spacerując po mieście, można zauważyć szopki w różnych częściach miasta, np. w restauracjach, księgarniach, ulicach, placach. 

MAŁY RYNEK

To mniej znany i uczęszczany plac, na którym można podziwiać wielowiekowe kamienice. Warto pospacerować i odpocząć.

COLLEGIUM MAIUS

Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagielońskiego, skrywające niezwykłe piękno dziedzińca z arkadami. Cudowny. 

KRAKÓW – ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Co zobaczyć w Krakowie? Zamek Królewski na Wawelu! Historyczna siedziba polskich władców jest z pewnością ważnym punktem zwiedzania Krakowa. Zamek Królewski na Wawelu ma ponad 7000 metrów kwadratowych powierzchni. Na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i rozbudowywany. Dokładne zwiedzanie zamku i wystaw zajmie wiele godzin, ale można wybrać tylko te, które nas najbardziej zainteresują. Piękny dziedziniec wygląda prześlicznie wiosną, kiedy jest bogato ukwiecony. 

PLANTY

To najpopularniejszy park w Krakowie. Powstał w 1822 roku, w miejscu dawnych fortyfikacji  zamkowych z kanałem fosowym. Planty podzielone są na 8 ogrodów. Zajmują około 4 km długości i rozciąga się na powierzchni 21 hektarów. Aleja prowadząca od ul. Franciszkańskiej w stronę Wawelu jest wyjątkowo piękna. Jeśli jesteś na Plantach, na wysokości ul, Wiślanej, zwróć uwagę na 130-letniego Platanusa, który tu rośnie. Bardzo miło spędzisz tu czas. Doskonałe miejsce na spacer. 

KAZIMIERZ

Kazimierz to szczególne miejsce nie tylko na mapie Krakowa, ale na mapie całej Polski. Panuje tu specyficzny klimat, jest wiele ciekawych restauracji, kawiarni, sklepów  zakładów rzemieślniczych. Kazimierz to bardzo modna dzielnica w Krakowie. Bawią się tu turyści z całego świata, od wiosny do jesieni, a dzielnica tętni życiem do późnych godzin nocnych. 

DZIELNICA PODGÓRZE I KOLOROWE SCHODY

Podgórze położone jest po drugiej stronie Wisły niż Kazimierz. Bardzo ładna okolica, z wieloma pięknymi uliczkami. Na ul. Tatrzańskiej znajdują się niezwykłe kolorowe schody, na których umieszczone są różne cytaty – od poetów, po postacie z kreskówek. 

Mam nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi zobaczysz w weekend najpiękniejsze miejsca Krakowa. Warto pomyśleć o dłuższej wycieczce do tego cudownego miasta, gdyż Kraków ma wiele do zaoferowania. Miłego wypoczynku.