Rybiki srebrne – co to jest i jak się ich pozbyć?

rybik

Photo by Hans/ Pixabay

Rybiki srebrne to małe robaczki w naszym domu. Jeśli zauważysz małe, podłużne, srebrne  stworzonko na podłodze, które ma długie wąsy to na pewno rybik srebrny. 

Nazwę swą zawdzięcza kolorowi i sposobie poruszania się (srebrny jak łuski ryby, wijące się na boki jak ryba wyjęta z wody). Choć rybiki nie przenoszą chorób, ani nie gryzą, mogą wyrządzić szkody w jedzeniu czy książkach. Sprawdź jak się ich pozbyć raz na zawsze.

Te malutkie szkodniki naszych mieszkań lubią pewne warunki, które powodują, że zamieszkują w naszych domostwach. Są to m.in. wilgoć, dostęp do jedzenia (kasze, makarony, grzyby, ryż) i pełno starych książek i gazet. To jest ich raj. Jeśli borykasz się z problemem niechcianych domowników, koniecznie sprawdź nasze metody walki z nimi. 

Rybiki lubią łatwy dostęp do jedzenia. Zamknij je!

Jeśli możesz pozamykaj wszystkie produkty suche- płatki śniadaniowe, ryż, kasza, suszone grzyby, mąka, cukier, karma dla zwierząt itp. Rybiki lubią takie miejsca, gdyż jest to ich źródło pożywienia. Jeśli nie będą miały do nich dostępu wyniosą się lub zginą. 

Usuń wilgotność w domu

Rybiki rozwijają się w wilgotnym środowisku. Sprawdź w miarę możliwości rury, czy nie przepuszczają wody, przyjrzyj się czy na ścianie nie ma grzyba, który także rozwija się w wilgotnym środowisku. Dobrym rozwiązaniem jest osuszanie pomieszczenia specjalnymi dmuchawami. Sprawdź, czy łazienka jest dobrze wentylowana, a okna są dobrze uszczelnione. 

Rybiki, a stary papier

Rybiki uwielbiają chować się w starych papierach – książkach, czasopismach. Jeśli masz tendencję do magazynowania takich rzeczy przeglądaj je od czasu do czasu, czy nie stały się domem dla szkodników. Jeśli czegoś nie używasz od kilku lat, po prostu to wyrzuć. Książki możesz oddać do biblioteki, która z przyjemnością je przyjmie. 

Jeśli jednak chcesz coś zostawić, pozamykaj to w szafkach czy pudełkach. 

Ziemia okrzemkowa 

Ziemia okrzemkowa to biały kruchy proszek składający się ze skamieniałych pozostałości okrzemek. Gdy rybik srebrny wchodzi w kontakt z ziemią okrzemkową, ta niszczy ich zewnętrzną woskową powłokę, powodując utratę wilgotności i śmierć. Możesz posypać nim listwy przypodłogowe i miejsca, w których zauważyłeś rybiki. 

Specjalne pułapki

Na rynku są dostępne specjalne pułapki na rybiki. Możesz je ustawić w każdym miejscu. Zalecane jest ustawienie kilku pułapek w różnych miejscach. W środku znajduje się kwas borowy, który wabi rybiki. Pamiętaj, jednak, żeby ustawić je w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. 

Rybiki są zwierzętami nocnymi, także stosowane metody (pułapki, ziemia okrzemkowa) możesz stosować na noc. Podsumowując, są to małe, ale nieprzyjemne szkodniki. Możesz łatwo się ich pozbyć z domu, stosując różne powyższe metody.