Ciąża – pierwsze objawy

ciąża

Photo by FotografieLink/ Pixabay

Jeśli starasz się o dziecko, próbujesz wyłapać wczesne objawy, które mogą sugerować, że tym razem ciąża jest faktem. Choć pierwszym mogącym przyprawić się o szybsze bicie serca objawem jest brak miesiączki, to nie zawsze tak jest. Zdarza się, że kobieta w ciąży ma okres przez pierwsze miesiące, a nawet słyszałam o przypadku gdzie miesiączka była cały czas. Jednak istnieją pewne wczesne objawy, które warto znać. 

Ciąże może potwierdzić lekarz, badając pacjentkę, jednak wcześniej możesz zrobić test ciążowy. Obecne testy są coraz lepsze i mogą wykryć ciążę już po paru dniach od zapłodnienia. Jednak i one mogą wskazywać błędne odczyty. Warto więc uważnie obserwować swoje ciało. 

Ciąża – wczesne objawy

Po pierwsze objawem może być brak miesiączki. I jest najczęstszy objaw. Po drugie możesz być bardziej wrażliwa na zapachy i smaki, co spowoduje mdłości i chęć na wymioty.

Choć może się to wydawać dziwne, pierwszy tydzień ciąży opiera się na dacie ostatniej miesiączki. Twoja ostatnia miesiączka jest uważana za pierwszy tydzień ciąży, nawet jeśli w rzeczywistości nie byłaś jeszcze w ciąży.

Przewidywany termin porodu oblicza się za pomocą pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Z tego powodu pierwsze tygodnie, w których możesz nie mieć objawów, również liczą się do 40-tygodniowej ciąży.

Symptomy i objawy – tabela

W tabeli przedstawiamy objawy i określamy czas ciąży, w jakim występują, zgodnie z założeniem, że pierwszy tydzień ciąży to Twoja ostatnia miesiączka

Symptomy i objawy Czas
łagodne skurcze i plamienia 1-4 tydzień
brak miesiączki 4-5 tydzień
zmęczenie 4-5 tydzień
nudności 4-6 tydzień
mrowienie lub ból piersi 4-6 tydzień
częste oddawanie moczu 4-6 tydzień
wzdęcia 4-6 tydzień
choroba lokomocyjna 5-6 tydzień
wahania nastroju 6 tydzień
zmiana temperatury ciała 6 tydzień
wyższe ciśnienie krwi 8 tydzień
skrajne zmęczenie, senność i zgaga 9 tydzień
szybsze bicie serca 9 tydzień
zmiany w piersiach i sutkach 11 tydzień
trądzik 11 tydzień
przyrost masy ciała 11 tydzień
większy brzuszek 12 tydzień

Podane objawy i czas są oczywiście przykładowe i nie muszą występować wszystkie na raz i w konkretnym czasie. Każdy organizm jest inny i inaczej to przechodzi, jednak są to dane uśrednione.  Czas natomiast jest możliwym początkiem ich wystąpienia i mogą trwać one całą ciążę. 

Skurcze i plamienia we wczesnej ciąży

Od 1 do 4 tygodnia wszystko rozwija się na poziomie komórkowym. Zapłodnione jajo tworzy blastocystę (grupę komórek wypełnioną płynem), która rozwinie się w narządy i części ciała dziecka.

Około 10 do 14 dni (tydzień 4) po poczęciu blastocysta zagnieżdża się w endometrium, wyściółce macicy. W wyniku tego może wystąpić  krwawienie z implantacji, które można pomylić z niewielkim okresem.

Oznaki krwawienia z implantacji:

Krwawienie jest zwykle porównywane do zwykłej miesiączki, jednak jest jej mniej i trwa nie dłużej niż 3 dni, a ból brzucha jest łagodny. 

Po zakończeniu implantacji organizm zacznie wytwarzać ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG). Ten hormon pomaga organizmowi w utrzymaniu ciąży. To obecność tego hormonu wykazują testy ciążowe.

Podwyższona temperatura ciała we wczesnej ciąży

Wyższa temperatura ciała może być również oznaką ciąży. Jeśli nie uprawiałaś sportu, ani nie jest na dworze upalnie lub nie jesteś przeziębiona a Twoja temperatura wzrosła może ci się zapalić kontrolna lampka. 

Zmęczenie we wczesnej ciąży

Zmęczenie może rozwinąć się w dowolnym momencie ciąży. Ten objaw jest powszechny we wczesnej ciąży. Twój poziom progesteronu wzrośnie, co w rezultacie może powodować senność.

Ciąża i zwiększone tętno

Około 8-10 tygodnia Twoje serce może zacząć pompować krew szybciej i mocniej. Kołatanie serca i arytmie są częste w ciąży. Zwykle jest to spowodowane hormonami.

Zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach mogą wystąpić między 4 a 6 tygodniem. Możesz odczuwać mrowienie i tkliwość piersi.  Prawdopodobnie ustąpi to po kilku tygodniach, gdy organizm przyzwyczai się do hormonów, które są wytwarzane w ciąży. 

Zmiany nastroju we wczesnej ciąży

Twój poziom estrogenu i progesteronu będzie w czasie ciąży wysoki.  W związku z tym ten wzrost może wpłynąć na twój nastrój i sprawić, że będziesz bardziej emocjonalna. Wahania nastroju są częste podczas ciąży. W związku z tym możesz wpadać w depresję, drażliwość, niepokój i euforię.

Częste oddawanie moczu i nietrzymanie moczu we wczesnej ciąży

W czasie ciąży organizm zwiększa ilość przepływającej krwi. To powoduje, że nerka przetwarza więcej płynów niż zwykle, co prowadzi do większej ilości płynu w pęcherzu, a tym samym częstsze odczucie parcia na pęcherz.

Ciąża i poranne nudności

Nudności i poranne mdłości zwykle pojawiają się około 4-6 tygodnia. Chociaż nazywa się to porannymi mdłościami, mogą wystąpić o każdej porze dnia lub nocy. Nie jest jasne, co je dokładnie powoduje, jednak hormony mogą odgrywać tu dużą  rolę.

Podsumowując, objawy ciąży są różne i jest to sprawa indywidualna. Tak samo jak jej przechodzenie. Niektóre Panie znoszą ją łatwo, praktycznie bezobjawowo, a inne mają masę nieprzyjemnych dolegliwości. Jednak najlepszym sposobem na potwierdzenie błogosławionego stanu jest wizyta u lekarza.