Porządki – rzeczy, których nigdy nie powinieneś wyrzucać

porządki dom

Photo by RonPorter/ Pixabay

Nie jednokrotnie zdarzają nam się generalne porządki. Może to być raz do roku, kiedy chcemy pozbyć się zalegających rzeczy, może to być w przypadku przeprowadzki. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, aby zachować pewne rzeczy i  nigdy ich nie wyrzucać, gdyż możemy tego żałować. 

Niezależnie od tego, jaki jest powód dużych i szczegółowych porządków, jest to ogólnie dobry sposób na pozbycie się niepotrzebnych, zajmujących miejsce rzeczy. Jednak w tym ferworze sprzątania musimy zachować umiar i zostawić rzeczy, których wyrzucenie może wprawić nas w przyszłości w kłopoty lub wielką złość i smutek. Stworzyliśmy dla Ciebie listę rzeczy, których nigdy nie powinieneś wyrzucać. 

Porządki – dokumenty

Podczas przeglądania starych dokumentów i rachunków, starych dokumentów szkolnych, upewnij się, że ważne dokumenty nie zawieruszyły się między niepotrzebnymi papierami. 

Zawsze powinieneś przechowywać fizyczne kopie dokumentów finansowych, takich jak wyciągi z pożyczki lub inwestycji, dokumenty ubezpieczeniowe, dokumenty podatkowe, złożone deklaracje (dla bezpieczeństwa, przechowuj je przez co najmniej siedem lat) oraz dokumenty tożsamości, dokumenty potwierdzające ubezpieczenie, akty urodzenia i paszporty. Warto takie dokumenty również zeskanować, aby w razie wyblaknięcia mieć kopię cyfrową. 

Stara elektronika

Masz dość starych telefonów, komputerów i telewizorów zbierających kurz w piwnicy? Pomyśl dwa razy, zanim wyrzucisz je do kosza. Gadżety, takie jak smartfony i komputery, które zawierają dane osobowe, mogą stanowić zagrożenie dla prywatności, jeśli wpadną w niepowołane ręce. Przed wyrzuceniem należy zawsze wyczyścić urządzenie ze wszystkich danych. A ponieważ niektóre elementy elektroniczne są uważane za odpady niebezpieczne, ponowne użycie lub recykling urządzeń elektronicznych jest zawsze lepsze niż wyrzucanie ich do kosza. Poszukaj w internecie, czy w Twoim pobliżu ktoś nie skupuje starej elektroniki.

Odręczne notatki

W naszej cyfrowej erze e-maili i SMS-ów otrzymywanie odręcznych notatek jest czymś wyjątkowym. Kiedy więc usuwasz bałagan papierów z szuflad, rozważ trzymanie odręcznych listów, kart i innych cennych notatek (takich jak przepisy napisane przez twoją babcię), które mają wartość sentymentalną. Ponowne przeczytanie odręcznej notatki od ukochanej osoby może pomóc ci ożywić cenne wspomnienia po latach. Aby zachować te papiery na lata, przechowuj je w pudełku z pokrywką, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu, lub rozważ przekształcenie tej specjalnej notatki, lub kartki z przepisem w spersonalizowaną pamiątkę, taką jak drukowana ściereczka lub grawerowana deska do krojenia.

Fotografie

Przewijanie ekranu w telefonie to nie to samo, co trzymanie w rękach cennego wspomnienia w postaci wydrukowanego zdjęcia. Nawet jeśli masz kopie cyfrowe, warto wydrukować zdjęcia w postaci papierowej i je zatrzymać. Za parę lat z przyjemnością usiądziesz z przyjaciółmi czy rodziną, przy lampce wina i pooglądacie zdjęcia, wspominając stare dobre czasy.  

Porządki w szafie – Nienoszone ubrania

Jeśli w po porządkach w szafie masz stos nienoszonych ubrań, przejrzyj je jeszcze raz. Może część z nich dasz siostrze czy cioci. Podarte czy poplamione T-shirty potnij na ściereczki. Przydadzą się do sprzątania, zamiast papierowych ręczników. Jeśli masz dziecko w wieku szkolnym ładniejsze materiały schowaj do piwnicy – przydadzą się na robótki ręczne. 

Książki

Gdy skończysz edukację szkolną, nie wyrzucaj zgromadzonych książek – lektur, czy innych książek naukowych. Użyj ich do dekoracji pokoju, czy stolików kawowych. Możesz je poukładać kolorami lub ułożyć ciekawą kompozycję. Jeśli nap prawdę chcesz się ich pozbyć –  zanieś je do biblioteki, rozdaj znajomym lub wystaw na charytatywną licytację. 

Apteczka

Przeterminowane leki z apteczki zanieś do punktu utylizacji leków, ewentualnie spuść w toalecie. Nigdy nie wyrzucaj leków do ogólnodostępnych koszy, aby nie dostały się w niepowołane ręce (np.dzieci).

Porządki – stare meble

Stary stolik kawowy Twojej babci, czy stara, pięknie rzeźbiona komoda, to kawał historii Twojej rodziny. Stare meble są też piękne. Często były ręcznie rzeźbione, dzięki temu są niepowtarzalne. Warto zostawić sobie taki piękny mebel. Jeśli jednak nie jest on w Twoim stylu, na pewno znajdzie się ktoś, kto z wielką przyjemnością kupi taki antyk za nie małe pieniądze. Poszukaj skupów starych mebli lub wystaw na internetową aukcję. Możesz je również odnowić, malując je farbą. 

Warto z rozwagą przyjrzeć się wyrzucanym rzeczom. Być może okazać się, że na tych „śmieciach” możemy nieźle zarobić. Możemy też w przyszłości sobie za to podziękować, podczas miłych wieczorów i wspominania.