Meble rattan, plecionka wiedeńska – urządź się w stylu boho!

Meble rattan w sypialni – komoda z plecionką wiedeńską i ażurowe ramy łózek

Naturalne materiały, stonowane kolory, etniczne wzory, spokój i zamiłowanie do plecionek – to wyznaczniki stylu boho. Wszelkiego rodzaju makramowe sploty, makatki, kilimy, tkane dywaniki znajdą w urządzonym w tej stylistyce wnętrzu swoje miejsce. Doskonale wpasują się w nią także meble rattanowe, w tym plecionka wiedeńska – najpopularniejszy splot początkowo goszczący na kawiarnianych krzesłach, a współcześnie wykorzystywany w meblarstwie na naprawdę dużą skalę.

Rattanowe meble – naturalne materiały w Twoim domu

Mieszkanie w stylu boho nie może obejść się bez naturalnych materiałów. Ciężkie bryły drewnianych sprzętów to jednak nie to – w tych wnętrzach potrzeba lekkości, przestrzeni i oddechu. Dlatego meble z plecionką wiedeńską sprawdzą się wyśmienicie. Ażurowy splot w kształcie ośmiokąta – rozpowszechniony przez Michaela Thoneta i jego kultowe już Krzesło nr 14 – to tylko przykład możliwości, jakie daje rattan.

Materiał otrzymywany z kory Rattan Canes jest ekologiczny, ładny, a jego pozyskiwanie nie obciąża mocno środowiska, bo palma, z której się go otrzymuje, rośnie bardzo szybko i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Rattanowe meble powinny odpowiadać więc miłośnikom etno i boho nie tylko estetycznie, lecz także ideowo. W końcu poszanowanie dla środowiska to jeden z powodów, dla których inspiracje naturą mają się w dzisiejszych czasach tak dobrze.

Fotele, komody i krzesła – rattan na salonach

Plecionka wiedeńska i rattan w ogóle kojarzą się przede wszystkim ze wspomnianymi już krzesłami Thoneta, które zdominowały w swoim czasie kawiarniane przestrzenie. Ale to nie wszystko, bo trend ten dawno wypłynął na szersze wody… podobnie jak sam materiał, którego współcześnie używa się do produkcji wszelkiego rodzaju mebli. Rattan stosowany jest do budowy ram łóżek, foteli, hamaków… na pewno nie raz widziałeś komodę z plecionką wiedeńską zaaranżowaną w nowoczesnym salonie czy donice rattan ustawione na podłodze w sypialni albo na tarasie. Meble te w niczym nie przypominają vintage (lub po prostu staroświeckich) lakierowanych krzeseł z poszarpanym splotem. Klasa, szyk i bezpretensjonalność – tak w skrócie można określić współczesne wcielenie rattanu.

Meble rattanowe i dodatki – co z czym łączyć, by było boho?

Meble rattanowe świetnie sprawdzają się jako element stylu boho. Aby jednak wnętrze miało niepowtarzalny klimat, warto zadbać o szczegóły. Z czym najlepiej połączyć sprzęty, w których pojawia się plecionka wiedeńska? Wszystko zależy od Twoich preferencji, możliwości finansowych i od przestrzeni, jaką dysponujesz. W małych pomieszczeniach warto zwrócić szczególną uwagę na ściany. Lampa rattan może oświetlać okazałą makramę zrobioną przez Ciebie ręcznie (darmowe instrukcje znajdziesz w internecie) lub kupioną w lokalnej manufakturze. Równie dobrze będzie wyglądać powieszona nad ramą łóżka albo na ścianie w salonie. Estetyczną – chociaż bardziej w trendzie etno – dekoracją może być marokański dywan. To propozycja dla osób, które lubią intensywne kolory. Taka ozdoba będzie stanowić punkt odniesienia i skupiać na sobie wzrok wchodzących do pomieszczenia. Warto więc wybrać coś naprawdę estetycznego.

Jeśli do urządzenia masz duże pomieszczenie, to możesz pozwolić sobie na większe szaleństwo. Styl boho to też egzotyczne drewno – palisander czy mahoń – które są piękne i tworzą niepowtarzalny klimat, ale zazwyczaj trzeba je czymś ożywić. Dodatki z bambusa albo rattanu takie jak pufy, lampy, gazetnik albo parawan sprawdzą się doskonale. Ich jasny odcień i lekka konstrukcja doskonale zrównoważą ciężki, kolonialny styl. Dołóż do tego kilka poduszek, lniany pled albo lekki dywanik – i aranżacja w stylu boho, w której pierwsze skrzypce grają rattanowe meble – gotowa!

Rośliny i donice – boho w domu i ogrodzie

Czym byłby styl boho bez zielonych akcentów? Rośliny takie jak monstery, scindapsusy, palmy czy strelicje to ważna część tej stylistyki. Im większe, tym lepsze. Same kwiaty to jednak nie wszystko – trzeba zadbać też o ich właściwą prezencję. Stąd konieczność wyboru odpowiednich donic – rattan jako materiał sprawdzi się w tej roli doskonale. Możesz poszukać gotowych i odpornych na wilgoć produktów albo zaadaptować na osłonki wiklinowe kosze. Warto wybrać też donice z gliny albo ewentualnie betonu. Ważne by miały surowe barwy ziemi i pasowały jedna do drugiej.

Jeśli do dyspozycji masz ogród albo taras zwróć uwagę, by meble ogrodowe – rattanowe fotele czy stoły – były wykonane z technoratanu. Nie jest to naturalny materiał, ale doskonale go imituje. Jest przy tym odporny na wilgoć i bardzo wytrzymały, dlatego lepiej od swojego naturalnego odpowiednika sprawdzi się na niezadaszonych przestrzeniach.