Pielęgnacja skóry w ciąży – jak robić to dobrze?
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, w którym ze względu na zmiany hormonalne oraz rosnące w organizmie mamy dziecko, zachodzi mnóstwo zmian nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz ciała. Dlatego, zwłaszcza w tym okresie, kobieta powinna w szczególny sposób zatroszczyć się o stan swojej skóry.
Zmiany skórne
Jedną z pierwszych zmian skórnych pojawiającą się we wczesnej ciąży jest wzrost pigmentacji wokół brodawek sutkowych, krocza i linii środkowej brzucha. Jest to spowodowane zwiększonym odkładaniem się melaniny, czyli pigmentu, który w ludzkim organizmie odpowiada m.in. za kolor skóry czy włosów. Skutkiem gromadzenia się melaniny mogą być także pojawiające się na twarzy brązowe plamy. Najczęściej są one widoczne w okolicy nosa, na policzkach lub na czole. Jest to tzw. ostuda ciężarnych i zazwyczaj znika tuż po porodzie. Podczas wystąpienia ostudy, zaleca się stosowanie kremów do twarzy z filtrem UV, ponieważ światło słoneczne może zwiększać objawy.
Rozstępy skórne w ciąży
Na myśl o zmianach skórnych w ciąży, wielu osobom przychodzą na myśl rozstępy skórne. Nie bez powodu, bowiem są one jednym z najczęściej występujących objawów u ciężarnych kobiet. Rozstępy powstają z powodu zmniejszenia elastyczności. A przez to przerwania ciągłości włókien sprężystych skóry, najczęściej w okolicy bioder, pośladków, podbrzusza, piersi oraz ud. Jest to spowodowane zarówno działaniem hormonów. Gromadzeniem się wody w tkankach, jak i zwiększaniem masy ciała ciężarnej kobiety, dlatego rozstępy pojawiają się zazwyczaj w okolicy 5-7 miesiąca ciąży. Na początku mają one sinoczerwoną barwę, jednak po porodzie w dużej części zanikają lub stają się blade i mniej widoczne.
Profilaktyka przeciw rozstępom – dobre nawyki
Bardzo ważne jest, aby już od początku ciąży stosować profilaktykę przeciw rozstępom i odpowiednio nawilżać skórę. Rekomenduje się w tym celu kosmetyki zawierające emolienty. Czyli preparaty nawilżające skórę lub specjalne kremy zapobiegające rozstępom, przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ich zaletą jest to, że nie zawierają składników, które mogą działać szkodliwie na rozwijający się płód. Dobrym sposobem jest także wykonywanie masażu okolic, które są najbardziej narażone na ich powstanie. Z wyłączeniem okolic brzucha, ponieważ może to spowodować wywołanie przedwczesnej czynności skurczowej. Do wykonania masażu można użyć szorstkiej rękawicy lub szczotki do masażu na sucho.
Brrr rozstępy…chyba najgorsza część 😀