Pielęgnacja skóry w ciąży – jak robić to dobrze?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, w którym ze względu na zmiany hormonalne oraz rosnące w organizmie mamy dziecko, zachodzi mnóstwo zmian nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz ciała. Dlatego, zwłaszcza w tym okresie, kobieta powinna w szczególny sposób zatroszczyć się o stan swojej skóry.

Zmiany skórne

Jedną z pierwszych zmian skórnych pojawiającą się we wczesnej ciąży jest wzrost pigmentacji wokół brodawek sutkowych, krocza i linii środkowej brzucha. Jest to spowodowane zwiększonym odkładaniem się melaniny, czyli pigmentu, który w ludzkim organizmie odpowiada m.in. za kolor skóry czy włosów. Skutkiem gromadzenia się melaniny mogą być także pojawiające się na twarzy brązowe plamy. Najczęściej są one widoczne w okolicy nosa, na policzkach lub na czole. Jest to tzw. ostuda ciężarnych i zazwyczaj znika tuż po porodzie. Podczas wystąpienia ostudy, zaleca się stosowanie kremów do twarzy z filtrem UV, ponieważ światło słoneczne może zwiększać objawy.

Rozstępy skórne w ciąży

Na myśl o zmianach skórnych w ciąży, wielu osobom przychodzą na myśl rozstępy skórne. Nie bez powodu, bowiem są one jednym z najczęściej występujących objawów u ciężarnych kobiet. Rozstępy powstają z powodu zmniejszenia elastyczności. A przez to przerwania ciągłości włókien sprężystych skóry, najczęściej w okolicy bioder, pośladków, podbrzusza, piersi oraz ud. Jest to spowodowane zarówno działaniem hormonów. Gromadzeniem się wody w tkankach, jak i zwiększaniem masy ciała ciężarnej kobiety, dlatego rozstępy pojawiają się zazwyczaj w okolicy 5-7 miesiąca ciąży. Na początku mają one sinoczerwoną barwę, jednak po porodzie w dużej części zanikają lub stają się blade i mniej widoczne.

Profilaktyka przeciw rozstępom – dobre nawyki

Bardzo ważne jest, aby już od początku ciąży stosować profilaktykę przeciw rozstępom i odpowiednio nawilżać skórę. Rekomenduje się w tym celu kosmetyki zawierające emolienty. Czyli preparaty nawilżające skórę lub specjalne kremy zapobiegające rozstępom, przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ich zaletą jest to, że nie zawierają składników, które mogą działać szkodliwie na rozwijający się płód. Dobrym sposobem jest także wykonywanie masażu okolic, które są najbardziej narażone na ich powstanie. Z wyłączeniem okolic brzucha, ponieważ może to spowodować wywołanie przedwczesnej czynności skurczowej. Do wykonania masażu można użyć szorstkiej rękawicy lub szczotki do masażu na sucho.

Może Ci się również spodobać

Kosmetyki niedozwolone w czasie ciąży

Marketing społeczny szansą na zdobycie przewagi konkurencyjnej

Jak zwiększyć zasięg na TikToku?

Bajka „Było sobie życie” w formie gry komputerowej