Plamy starcze – jak sobie z nimi radzić? Poradnik!

Jak radzić sobie z plamami starczymi? Odpowiedzi na to pytanie szukają zazwyczaj osoby po 50 roku życia, przeżywając tzw. drugą, nieco inną młodość. Przypadłość ta ma zazwyczaj postać mało estetycznych, bardzo charakterystycznych zmian barwnikowych najczęściej na twarzy oraz dłoniach. Niektóre czynniki przyspieszają ich powstawanie, a inne są zupełnie niezależne od nas. Dzisiejszy artykuł napisaliśmy, żeby mogli Państwo lepiej zrozumieć proces powstawania plam starczych oraz skuteczne metody umożliwiające przynajmniej częściowe zniwelowanie tej przypadłości. 

Czym są plamy starcze, jak wyglądają i gdzie się pojawiają?

Plamy starcze nazywa się w medycynie tzw. plamami soczewicowatymi. Pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, czyli jak już wcześniej wspomnieliśmy – na twarzy oraz dłoniach. Przybierają jasne lub ciemne barwy porównywalne do koloru brązowego.

Plamy starcze – dlaczego w ogóle występują?

Głównym „winowajcą” powstawania plam starczych jest słońce – to prawdopodobnie dla większości fakt oczywisty. Są one także spowodowane najczęściej:

 • przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych,
 • zaburzeniami hormonalnymi,
 • menopauzą,
 • problemami z tarczycą,
 • chorobami jajników.

Wiek również odgrywa w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Plamy starcze mogą występować u osób młodych, natomiast to raczej rzadkość – zazwyczaj są one widoczne w postaci jasnych lub ciemniejszych zmian skórnych różnej wielkości po pięćdziesiątym roku życia.

Jak zlikwidować plamy starcze? – 5 najlepszych sposobów!

Z trendów rynkowych wynika, że specjaliści pracują nad sposobami umożliwiającymi pozbycie się plam starczych od minimum 10 lat. Do tej pory osoby szukające rozwiązania na omawianą przypadłość mogły natknąć się na m.in.:

 • kremy na plamy starcze,
 • maseczki z serum,
 • profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej,
 • peelingi,
 • laserowe usuwanie plam starczych.

Powyższe metody działają w mniejszym lub większym stopniu i w zależności od budżetu oraz indywidualnych preferencji można zdecydować się na każdą z nich. Biorąc jednak pod uwagę najnowszą literaturę (źródło: aestheticcosmetology.com), możemy śmiało stwierdzić, że niejednolity koloryt skóry oraz zmarszczki można skutecznie zniwelować stosując serum z witaminą C.

Tego typu produkty rekomendujemy stosować rano lub wieczorem. Rezultaty mogą być zadowalające, ponieważ skóra natychmiastowo staję się m.in.:

 • nawilżona,
 • promienna,
 • miękka.

Regularnie dawkując serum z witaminą C zmarszczki staną się zmniejszone. Koloryt skóry będzie jednolity, a cera zdecydowanie gładsza. Rekomendujemy wypróbować to rozwiązanie.

Podsumowanie

Plamy starcze to na pewno nie koniec świata. Często oznaczają wyłącznie poszczególne jednostki chorobowe lub konkretne przypadłości o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Jeżeli zobaczyłeś u siebie zmiany skórne tego typu – powinieneś je skonsultować w pierwszej kolejności z dermatologiem. Pamiętaj natomiast o jak najszybszym wdrożeniu profilaktyki – unikaj alkoholu i tytoniu, dbaj o swoją cerę za pomocą regenerujących serum (np. z witaminą C), a dodatkowo uprawiaj regularnie aktywność fizyczną (30-minutowy spacer też się liczy). Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego wpisu blogowego i życzymy powodzenia z niwelowaniem plam starczych!