Ubezpieczenie mieszkania – czy warto i dlaczego?

ubezpieczenie mieszkania

Photo by PhotoMIX-Company/ Pixabay

Ubezpieczenie mieszkania czy domu to zabezpieczenie swojej nieruchomości, a nie raz całego dorobku życiowego, przed zdarzeniami losowymi. Z tego więc powodu nie warto bagatelizować znaczenia polisy ubezpieczeniowej. Dobrze skonstruowane ubezpieczenie pomoże szybko i bez zakłóceń naprawić szkody.

Polisa ubezpieczenia nieruchomości na razie nie cieszy się tak dużą popularnością, jak np. ubezpieczenie pojazdu. Dlaczego? Bo ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe, jest całkowicie dobrowolne.

Dlaczego warto zainwestować ubezpieczenie domu\mieszkania?

Mieszkania narażone są na różne niebezpieczeństwa. Wśród najbardziej rozpowszechnionych to pożar, zalanie, kradzież\włamanie, powódź itp. Warto w tym miejscu przytoczyć wyniki raportu, sporządzonego przez jedną z grup ubezpieczeniowych. Według raportu ponad 1\5 ankietowanych wskazuje, że doświadczyła przynajmniej raz w życiu losowego zdarzenia. Na pierwszym miejscu plasują się zalania, na drugim – powodzie, na trzecim- włamania i kradzież.

Z kolei polisa ubezpieczenia domu, nawet na ogólnych warunkach, ma bardzo szeroki zakres. Dzięki temu chroni nasze mienie przed różnymi zdarzeniami losowymi. Kiedy najlepiej ubezpieczyć mieszkanie? Od razu po zakupie i tuż po remoncie. Zwłaszcza jeśli kupujesz mieszkanie przy pomocy kredytu hipotecznego. Bank zobowiązuje kupującego do wykupienia polisy mieszkaniowej.

Poznaj powody, dla których koniecznie musisz wykupić polisę ubezpieczenia lokum mieszkalnego.

Ubezpieczenie mieszkania – komfort bezpieczeństwa

Ubezpieczenie nie chroni nas przed włamaniem czy zalaniem. Dlaczego więc czujemy się bezpiecznie, gdy mamy wykupioną polisę? Bo wiemy, że jeżeli nawet coś się wydarzy, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Dzięki temu będziemy mogli zrobić remont w mieszkaniu albo kupić nowy sprzęt. Istnieje też możliwość ubezpieczyć przedmioty, które zabieramy ze sobą. Przykłady: skradziony rower, telefon, gitara.

Usługa „Home Assistance”

Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej umieszczają usługę „home assistance” w polisie mieszkaniowej na ogólnych warunkach. Pakiet assistance to darmowe usługi hydraulika, montera, elektryka, naprawa komputera, porady prawne etc. W przypadku awarii, opisanych w umowie, klient nie dostaje pieniędzy na naprawę. Ma jednak zapewnione wsparcie specjalistów, którzy wszystko naprawią.

W skład takiego pakietu mogą wchodzić na przykład takie usługi jak:

 • porady prawnika;
 • pomoc informatyka;
 • wsparcie hydraulika, elektryka, ślusarza;
 • opieka nad zwierzętami;
 • konsjerż;
 • pomoc psychologa;
 • assistance medyczny – wezwanie lekarza.


Polisa chroni przed podwójnymi wydatkami

Jeżeli nie posiadamy polisy w przypadku pożaru czy zalania, z własnej kieszeni musimy zapłacić za remont nie tylko u sąsiada, lecz także we własnym mieszkaniu. Jeżeli jednak ubezpieczymy mieszkanie, to ubezpieczyciel wypłaci nam należności. Często też ubezpieczyciel oferuje pomoc w sprzątaniu po remoncie w mieszkaniu poszkodowanego sąsiada. Dzięki temu uda nam się zachować z nim dobre relacje.

O czym warto pamiętać, ubezpieczając mieszkanie?

Wykupując polisę mieszkaniową, musisz zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Przedmiot polisy
 • Zakres ubezpieczenia
 • Wysokość składek
 • Suma polisy
 • Sytuacje, kiedy nie dostaniemy odszkodowania
 • Obniżenie wysokości składek poprzez montaż drzwi antywłamaniowych, założenie monitoringu.

W związku z powyższym nie warto zastanawiać się nad tym, czy ubezpieczyć mieszkanie. Korzyści są naprawdę niezmierne, jeśli zdarzy się nam nieprzyjemny wypadek losowy. Życie jest przewrotne, więc nie czekaj, aż stanie się coś złego, by ubezpieczyć swoje mieszkanie. Zrób to jak najszybciej i śpij spokojnie!