Paprotka domowa – zasady pielęgnacji, uprawa, choroby

paprotka

Photo by Siwert/ Pixabay

Paprotka zwyczajna, inaczej Polypodium to piękna roślina, należąca do rodziny paprotkowatych (klasa: paprocie). Jest jednym z ulubionych kwiatów Polaków. Można ją spotkać zarówno w domach, jak i w biurach. Roślina ta najlepiej się czuje w łazience i salonie. Jednak podobnie, jak każdy inny kwiat doniczkowy, paprotka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego musisz wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać, by jak najdłużej cieszyła Twoje oko.

Paprocie produkują dużo tlenu, tym samym zwiększają wilgotność powietrza i neutralizują toksyny. Paprotka zwyczajna doskonale wiąże toksyczne substancje. Istnieje przekonanie, że promieniuje pozytywną energię i poprawia humor.

Jak dbać o paprotkę domową?

Paprocie należą do jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Podobno występowały już w paleozoiku. W środowisku naturalnym najczęściej można je spotkać w wilgotnych ciemnych lasach. Rosną na próchniczym podłożu. W domu paprotka wymaga podobnych warunków. Paprocie, z wyjątkiem niektórych gatunków, uwielbiają wilgoć.

Paprotka domowa doskonale się czuje na stanowisku półcienistym. Lubi światło rozproszone, w związku z czym nieodpowiednie są dla niej okna południowe i stanowiska słoneczne. Jeżeli roślina ma blade liście, to oznacza, że jej liście są poparzone.

Paprotka – jak podlewać?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, paprocie lubią wilgoć. Paprotka domowa nie stanowi wyjątku. Dlatego musisz dbać o to, by podłoże było zawsze wilgotne. Paprocie są szczególnie wrażliwe na przesuszenie. Jednocześnie ziemia nie może być zbyt mokra, dlatego zadbaj o warstwę drenażu w doniczce. Roślina wymaga żyznego, kwasowego podłoża.

Pamiętaj też o nawożeniu. Musi to być specjalny nawóz dla paprotek. Raz na miesiąc, od marca do sierpnia, wymaga ona nawożenia. Zimą roślina przebywa w stanie spoczynku i dlatego w tym okresie nie potrzebuje nawożenia i częstego podlewania. Paprotkę podlewamy co dwa-trzy dni wodą miękką.

Paprotka domowa lubi wilgoć

W pomieszczeniu, w którym rośnie paprotka, musi panować bardzo wysoka wilgotność powietrza – od 60 do 80%. Dlatego nie można ustawiać jej blisko kaloryfera, telewizora, komputera. Roślina bardzo boleśnie reaguje na wszelkie zmiany wilgotności. Zimą w pomieszczeniu, w którym rośnie paprotka, powinna panować odpowiednia temperatura – około 20°. Pamiętaj też o regularnym zraszaniu i nawilżeniu powietrza, stosując różne nawilżacze. Jeżeli paprotka usycha i choruje, to może oznaczać, że w Twoim mieszkaniu jest niska wilgotność i wysoka temperatura.

Najczęstsze choroby paprotki domowej

Czasami, jeżeli nawet dobrze dbasz o swoją roślinkę, może ona zachorować.

Co może świadczyć o tym, że paprotka choruje:

  • Żółte liście, które opadają. To oznacza, że za często ją podlewasz. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i utratę liści.
  • Brązowe liście. To z kolei może świadczyć o niedoborze wody.
  • Zasychanie brzegów liści wskazuje na niską wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Problem się nasila zimą i latem.
  • Okrągłe lub owalne plamy na liściach paprotki. To może oznaczać, że Twoja roślinka została zaatakowana przez grzyby (Alternaria\Phyllosticta).
  • Pamiętaj też o szkodnikach, które pojawiają się wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji paprotki.

Może być zaatakowana przez tarczniki. Wtedy na liściach pojawiają się żółte plamy.

Popularne gatunki paprotki:

  • Paprotka zwyczajna.
  • Nerczyłusk wyniosły. Odmiany: Plumosa, Królewska – Can Can, Nephrolepis Corditas.
  • Złotowłos, czyli adiantum.
  • Płaskla, inaczej łosie rogi.