Melisa – właściwości lecznicze i działanie

melisa

Photo by congerdesign/ Picabay

Melisa jest jedną z najpopularniejszych bylin leczniczych. Jest szeroko stosowana w lecznictwie ziołowym oraz branży kosmetycznej. Cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki swemu działaniu uspokajającemu. Jednak ma też inne właściwości prozdrowotne. Pomaga pozbyć się wzdęć, łagodzi bóle miesiączkowe i migrenowe. Ma właściwości przeciwutleniające i przeciwwirusowe. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym doskonale pomaga na problemy z trądzikiem. Jakie jeszcze właściwości ma melisa lekarska?

Czym jest melisa lekarska?

Melisa, inaczej cytrynowe ziele, rojownik to roślina z rodziny jasnotowatych. Naturalny obszar występowania: Azja, Afryka Płn., Europa Płd. Uprawiana jednak jest na całym świecie. Melisa ma bardzo piękne, charakterystyczne liście karbowane, które mają niesamowity cytrynowy zapach. Stosuje się je m.in. do produkcji likierów.

Cytrynowe ziele na sen i skołatane nerwy

Rojownik działa kojąco na układ nerwowy i walczy z bezsennością. Liście melisy zawierają jeden bardzo ważny składnik, jakim jest olejek eteryczny. To właśnie jemu zawdzięcza większość swoich właściwości, w tym też uspokajających. Główne składniki olejku to geraniol, cytronelal i kariofilen. Napar (herbata) z melisy redukuje stres, łagodzi napięcie nerwowe, stany lękowe. Może też być stosowana w leczeniu depresji i nerwicy, w tym też serca. Rojownik zwalcza objawy bezsenności i poprawia jakość snu.

Melisa na cukrzycę i arteriosklerozę

Pszczelnik zawiera związki fenolowe, takie jak kwasy fenolowe i flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze walczą z wolnymi rodnikami, które powodują między innymi raka i cukrzycę. Melisa obniża stężenie lipoprotein LDL, dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju arteriosklerozy. Spowalnia proces peroksydacji\utleniana lipidów w wątrobie. Dzięki temu zapobiega odkładaniu tłuszczu w jej komórkach.

Melisa na trawienie

Olejek, zawarty w melisie, ma działanie rozkurczające i rozluźniające. Rozkurcza mięśnie gładkie, dlatego skutecznie pomaga pozbyć się wzdęć brzucha i kolki. Ma lekkie działanie moczopędne i wiatropędne. Poprawia apetyt i przyspiesza trawienie tłuszczy w organizmie.

Melisa na infekcje wirusowe i bakteryjne

Melisowy olejek eteryczny ma nie tylko działanie uspokajające. Skutecznie też zwalcza infekcje wirusowe oraz bakteryjne i wspomaga odporność. Olejek oraz maści melisowe, stosowane zewnętrznie, łagodzą objawy wirusa HSV (opryszczki). Olejek może też być stosowany w leczeniu grzybicy i łagodzeniu ukąszeń owadów. Pamiętaj jednak, że może powodować alergię.

Rojownik zabija groźne bakterie w jamie ustnej, a także zapobiega namnażaniu się bakterii gram-ujemnej, czyli Helicobacter pylori. Płukanie jamy ustnej wyciągiem z liści melisy raz dziennie pomaga w leczeniu krwawiących dziąseł.

Cytrynowe ziele na pamięć i koncentrację

Jak wynika z badań naukowych, rojownik poprawia pamięć i wspomaga koncentrację. Regularne picie naparu z melisy łagodzi objawy choroby Alzheimera i demencji. Pacjenci dostrzegają poprawę w zapamiętywaniu i poznawaniu.

Przeciwwskazania do stosowania melisy

Melisa, podobnie jak każde inne ziele lecznicze, ma przeciwwskazania do stosowania.

Przeciwwskazania:

  • Osoby, uczulone na pszczelnik.
  • Nie wolno stosować maści melisowej czy olejku na skórę skłonną do uczuleń.
  • Nie warto po wypiciu herbatki z rojownika, brać leków nasennych\uspokajających.

Jak przygotować napar z melisy?

Pszczelnik najczęściej jest stosowany w postaci herbatki z suszonych czy świeżych liści. Przygotowanie naparu jest bardzo proste: wsypać jedną łyżeczkę suszonych\świeżych liści do szklanki, zalać wrzątkiem, odstawić na 20-25 minut. Melisę można pić 2-3 razy dziennie.