Rośliny ogrodowe – 5 pięknych roślin, które ozdobią Twój ogród

rośliny ogrodowe

Photo by JamesDeMers/ Pixabay

Rośliny ogrodowe o oryginalnych kwiatach przede wszystkim upiększają nasz ogród i stwarzają w nim wyjątkową atmosferę. Po drugie zachwycają swoją urodą, niepowtarzalnością i oryginalnością. Dlatego warto sadzić je w najbardziej widocznych miejscach, by zawsze cieszyły oko Twoich bliskich i znajomych. W niniejszym zestawieniu 5 najpiękniejszych roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Świat roślinny zaskakuje swoją różnorodnością. Nie brakuje w nim okazów, które śmiało, można nazwać cudami natury. Mają ładne i oryginalne kwiaty, które zadziwiają dziwacznymi kształtami i niepowtarzalnymi barwami. Ładne i wyjątkowe rośliny ogrodowe są zarówno dziełem natury, jak i rąk ludzkich. Botanicy tworzą nieszablonowe krzyżówki, które wprawiają w zachwyt.

Jak wybrać rośliny do ogrodu?

Podczas wyboru roślin do ogrodu, musimy uwzględnić kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, warunki ogrodowe, czyli rodzaj gleby, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie. Po drugie, uwzględniając wyżej opisane warunki, wybrać odpowiednie rośliny. Powinny się dobrze czuć w Twoim ogrodzie. Najwięcej oryginalnych okazów rośnie w lasach tropikalnych. Z tego więc względu tylko niektóre z nich nadają się do uprawy w Polsce. Z reguły mają niesamowite owoce, kwiaty czy liście, więc na pewno będą prawdziwą ozdobą Twego ogrodu.

Zestawienie najpiękniejszych i najbardziej nietypowych roślin ogrodowych

Helleborus argutifolius – ciemiernik korsykański, inaczej niebieskawy.

Roślina osiąga od 20 cm do 50 cm wysokości. Maksymalna wysokość to 60 cm. Ciemiernik niebieskawy kwitnie zimą i wiosną (luty-kwiecień). Zielone liście byliny mienią się na niebiesko. Liście mają eliptyczny kształt i ząbkowane brzegi. Ciemiernik korsykański ma oryginalne ciemnożółte kwiaty o bordowych brzegach, zebrane w kwiatostany. Kwiaty o pięciu płatkach najczęściej mają kształt miseczki i kubka. Roślina najlepiej kwitnie na stanowisku półcienistym i zacisznym, bo nie lubi przeciągów. Wymaga żyznego, wilgotnego i zasadowego podłoża. Nie jest odporna na mróz. Ciemiernik może być uprawiany w pojemnikach. Najlepiej wygląda pod koroną drzew.

Rośliny ogrodowe – niskie drzewo liściaste – judaszowiec kanadyjski

Piękne i niesamowite drzewo, które osiąga od 3 do 10 metrów wysokości. Ma nietypową koronę w kształcie parasolki. W maju obsypany jest ładnymi różowymi lub białymi kwiatami, zebranymi w pęczki. Kwiaty wyrastają nawet z pnia i gałęzi. Liście w kształcie serca jesienią przybierają żółtą barwę. Judaszowiec najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Roślina jest odporna na mróz, z wyjątkiem młodych krzewów. W związku z tym sadzonki na okres zimowy musimy okrywać.

Rośliny do ogrodu – Pyracantha coccinea – ognik szkarłatny

Roślina ma bardzo piękne okrągłe żółte, pomarańczowe i czerwone owoce. Najczęściej możemy je podziwiać z początkiem sierpnia i aż do końca jesieni. Zaczynając od maja i aż do lipca krzewy zdobią białe kwiaty, zebrane w grona. Ognik najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i słonecznych. Jest odporny na upały, ale źle znosi mrozy. Potrzebuje próchniczej, dobrze przepuszczalnej gleby. Nie wymaga częstego cięcia i przesadzania.

Knifofia\trytoma groniasta – Kniphofia uvaria

Płonąca pochodnia, bo właśnie tak dość często nazywają knifofię, kwitnie przez całe lato. Roślina dorasta do 100-120 cm. Roślina może się pochwalić dużymi kwiatostanami, które wyglądają naprawdę zjawiskowo i nieszablonowo. Podłużne kwiaty są dwubarwne: żółtoczerwone i żółtopomarańczowe. Najlepiej wygląda posadzona w grupach.

Hydrangea paniculata – hortensja bukietowa Limelight

Hydrangea paniculata (Limelight) to jedna z najnowszych odmian popularnej hortensji. Ma zjawiskowe kwiatostany. Pojawiają się w lipcu i mają piękną cytrynową barwę. Przekwitanie następuje późnym latem. Krzew osiąga do 3 metrów wysokości. Hortensja wymaga żyznej, dobrze nawilżonej kwaśnej gleby. Stanowisko: półcień i słoneczne. Jest odporna na mróz. Najlepiej wygląda posadzona w grupie.

Podsumowując, roślin do ogrodu jest bardzo dużo i wszystkie wyglądają pięknie. Jeśli jednak chcesz urozmaicić ogród, aby nie wyglądał jak wszędzie, warto pokusić się o rzadsze okazy, na przykład te z naszego artykułu. Dlatego też warto również jeździć na wszelkie targi ogrodnicze.