Jak przygotować ogród na wiosnę

Pierwszy dzień wiosny to ważny dzień dla każdego ogrodnika. To idealny moment, aby zacząć porządkować działkę po minionej zimie. Wiosenne prace w ogrodzie to różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie drzew, krzewów, trawników i żywopłotów, a także nawożenie i szczepienie drzew owocowych. W marcu warto też odpowiednio przygotować grunt poprzez przekopanie, spulchnienie i wyrównanie całego terenu. Jak więc należy uporządkować ogród na wiosnę i podejść do organizacji przestrzeni do wypoczynku?

Porządkowanie trawnika

Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie można zauważyć na trawniku. Jej właściwa pielęgnacja nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój wszystkich roślin, ale również poprawi wygląd całego terenu. Wiosenne prace w ogrodzie należy rozpocząć od pozbycia się kompostu i starych liści. W tym okresie roku grabie ogrodowe często bywają przeceniane wraz z innymi produktami, takimi jak kosiarka spalinowa promocje, narzędzia ogrodnicze oraz ozdoby ogrodowe. Ozdoby ogrodowe można często znaleźć w Pepco oraz w ofercie promocyjnej sklepu – gazetka aktualna Pepco. Gazetka aktualna Pepco oferuje również mniejsze narzędzia ogrodnicze. Warto również skorzystać ze specjalnego sprzętu, takiego jak nacinaki czy aeratory mechaniczne, które zapewnią optymalne napowietrzenie trawy. Jest to szczególnie ważna czynność, ponieważ ogrody całkowicie zaśnieżone zimą mają ograniczony dostęp do tlenu. Nawożenie można rozpocząć pod koniec marca. W tym celu doskonale sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy, który zawiera azot, potas i fosfor. Tam, gdzie pojawia się goła gleba, należy wysiać nasiona trawy.

Pierwsze koszenie trawy

Marzec w ogrodzie to również odpowiedni termin na pierwsze koszenie trawnika. Im lepsza kosiarka, tym koszenie jest prostsze i szybsze. W okresie wiosennym wielu sklepach można spotkać okazje, takie jak kosiarka spalinowa promocje. Kosiarka spalinowa promocje znaleźć można w ofercie promocyjnej sklepu, w którym znaleźć można ten produkt. Na przykład kosiarka spalinowa Castorama pojawi się w gazetce promocyjnej Castoramy właśnie w okresie wiosennym. W gazetce promocyjnej Castoramy nie znajduje się jedynie kosiarka spalinowa Castorama, ale również narzędzia Castorama, grabie ogrodowe oraz ozdoby ogrodowe.

Krzewy i drzewa owocowe

Kolejnym obowiązkiem każdego ogrodnika, który chce odpowiednio przygotować ogród na wiosnę jest pielęgnacja roślin owocowych. Marzec jest ostatecznym terminem, w którym należy wykonać cięcie prześwietlające jabłoni, grusz i śliw. Jest to również odpowiednia pora na obciążenie pędów młodych drzewek oraz bielenie pni. Świeżo posadzone wiosną w ogrodzie rośliny należy przyciąć, a następnie w miejscu cięcia aplikować maść ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. Drzewka, które zostały posadzone jesienią wymagają rozgarnięcia kopczyków oraz płytkiego przekopania ziemi. Ten ostatni zabieg można wykonać również w przypadku już wcześniej rosnących drzew owocowych. Wiele osób uważa, że ogród zimą zapada w sen, by spokojnie poczekać na wiosnę. Niestety, warunki atmosferyczne podczas tej pory roku stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich roślin. Zima w ogrodzie to okres, w którym należy odpowiednio chronić drzewka specjalnymi okryciami chroniącymi przed mrozem i wiatrem. Ciepłe, marcowe dni mogą być idealnym terminem na zdjęcie takiej ochrony. Należy jednak dokładnie sprawdzać prognozę pogody, bowiem przymrozki mogą trwać nawet do maja. W takiej sytuacji okrycie drzewek trzeba przełożyć na późniejszą porę. Wiosna również sprzyja zmianom w mieszkaniu i domu i organizacji przestrzeni do wypoczynku, w bloku, jak i w domu z ogrodem.

Balkon

Nie każdego stać na duże podwórko, dlatego ich marcowe prace ogrodowe ograniczają się do wielkości balkonu. W takim przypadku musisz dobrze dbać o swoje rośliny doniczkowe. Marzec to idealny czas na przesadzenie ich do większych pojemników. Warto przyciąć korzenie roślin i wymienić ich podłoże. Należy również rozpocząć regularne podlewanie i nawożenie. Wiosną balkonowy ogródek można ozdobić bratkami, które doskonale znoszą mróz. Kwiaty pięknie prezentują się w skrzynkach wiszących na balustradach, w metalowych doniczkach oraz w ceramicznych misach. Pierwiosnki, jaskry azjatyckie, ciemierniki i wrzosy świetnie sprawdzają się również wiosną w ogrodach balkonowych.