Wysoka wrażliwość. Dar czy przekleństwo?

Mówi się, że osoby wysoko wrażliwe posiadają bardziej delikatny układ nerwowy. Odczuwają bardziej intensywnie bodźce, jakie do nich docierają z zewnątrz. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wysoka wrażliwość to cecha, a nie zaburzenie.

Czym jest wysoka wrażliwość?

Psycholog Elaine N. Aron wprowadziła pojęcie wysoko wrażliwej osoby. To ona pierwsza zwróciła uwagę, że osoby z tą cechą nie powinny być uważane za zaburzone czy odmienne od reszty populacji. Cecha wysokiej wrażliwości prawdopodobnie jest dziedziczna i może ją posiadać nawet dwadzieścia procent społeczeństwa. Co ciekawe występuję ona niezależnie od płci.  Wysoko wrażliwe jednostki posiadają bardziej bogate życie wewnętrzne. Są także osobami pełnymi empatii. Zazwyczaj nie potrafią przejść obojętnie obok cierpienia ludzi i zwierząt.

WWO więcej odczuwa i dostrzega

Wysoko wrażliwe osoby przede wszystkim przetwarzają bodźce na wyższym poziomie. Odczuwają silniej wszelkie informacje, zarówno emocjonalne, sensoryczne i fizyczne. W rezultacie ich układ nerwowy szybciej ulega przestymulowaniu. Wyczuwają subtelne sygnały, które zazwyczaj uchodzą uwadze innych osób. Mogą to być zmiany w mowie ciała, w mimice, czy tonie głosu rozmówcy. Potrafią doskonale wczuć się w położenie innej osoby i wyczuwać jej nastroje. Przez to chłoną emocje innych osób jak gąbka.

Cechy charakterystyczne osób wysoko wrażliwych

Wysoko wrażliwe osoby zazwyczaj posiadają wspólne cechy. Można do nich zaliczyć miedzy innymi intensywne przeżywanie, silnie rozwiniętą empatię i dostrzeganie subtelnych niuansów. Nadmierna stymulacja na hałas, tłum ludzi, zapachy wywołuje u nich duże zmęczenie psychiczne. Dlatego też wysoko wrażliwe osoby są podatne na stres i często odczuwają wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Większość wysoko wrażliwych osób nie lubi także wykonywania kilku zadań w tym samym czasie i przerywania tych rozpoczętych.

Zalety osób wysoko wrażliwych

Zazwyczaj są to osoby bardzo sumienne, dokładne i rozważne w podejmowaniu działań. WWO odznacza się także dużą kreatywnością i wyobraźnią. Posiadają także wyjątkową intuicję oraz wrażliwość na sztukę. Potrzebują głębszych relacji, najczęściej nie lubią rozmów o niczym. Często unikają sytuacji konfliktowych, wolą łagodzić napięte sytuacje niż je prowokować. Osoby WWO to świetny materiał na przyjaciół. Potrafią doskonale słuchać i udzielać trafnych rad. Są dobrymi obserwatorami, dzięki czemu wiedzą, komu mogą zaufać, a kto tylko udaje zainteresowanie ich osobą, żeby je później wykorzystać. Nigdy nie odmówią pomocy i są na ogół cierpliwe.