Yoga — jak zacząć i jak się na nią ubrać?

Yoga, określana także spolszczoną wersją joga, to obecnie jedna z bardziej popularnych aktywności sportowych. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jakie efekty daje ćwiczenie jogi, koniecznie przeczytaj resztę artykułu, w którym wszystko wyjaśniamy.

Na czym polega joga?

Jest to aktywność znacznie różniąca się od innych sportów. System ćwiczeń fizycznych, który składa się na jogę, to praca umysłem i ciałem. Mówi się także, że to nauka równowagi w życiu.

Pozycje, które praktykuje się w jodze, nazywane są asanami. Ich regularne ćwiczenie poprawia kondycję ciała, równowagę, elastyczność, wydolność, a także siłę. Aby poprawnie wykonywać ćwiczenia, ważne jest kontrolowanie swojego oddechu. Przyjmowane pozycje wraz z prawidłowym oddechem są w stanie odprężyć i zrelaksować ciało, dlatego niektóre osoby wykorzystują jogę w celach medytacyjnych.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Na wstępie zaznaczmy, że ćwiczenie jogi nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczą wygodne legginsy do jogi (o których powiemy więcej w dalszej części), mata (najlepiej antypoślizgowa) oraz kawałek wolnej podłogi.

Dla osób początkujących joga, a raczej pozycje, które się na nią składają, mogą być skomplikowane. Pierwsze kilka treningów najlepiej odbyć wraz z instruktorem — może to być osoba, która prowadzi zajęcia stacjonarnie lub film z jogą dostępny online. Dzięki temu nauczymy się dokładnie wykonywać ćwiczenia i zwracać uwagę na istotne detale.

Joga rano czy wieczorem?

Tak samo, jak w przypadku biegania, pora wykonywanej aktywności ma znaczenie. Wiele osób praktykujących jogę decyduje się na trening rano. Pomaga to w spokojnym rozpoczęciu dnia. Są także osoby, które wolą zakończyć dzień relaksującą sesją jogi, która wycisza i uspokaja przed snem. Z praktycznego punktu widzenia wygląda to tak, że wieczorową porą Twoje ciało jest już rozgrzane, czyli bardziej giętkie podczas wykonywanych ćwiczeń. Zwłaszcza na początku Twojej przygody z jogą, może ci się wydawać, że to pora odpowiedniejsza dla Ciebie.

Optymalne jest praktykowanie jogi 3-4 razy w tygodniu, gdzie jedna sesja trwa około 40 minut.

Jak się ubrać na jogę?

Do wykonywania tej specyficznej aktywności fizycznej potrzebujemy wygodnego stroju. Legginsy sportowe damskie charakteryzują się tym, że są przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają oddychać ciału podczas wysiłku. Co więcej, legginsy i koszulka, powinny być dobrze przylegające, aby nie zsuwały się podczas niektórych pozycji.

Na początku  przygody z jogą do ćwiczeń wystarczą standardowe legginsy treningowe. Z czasem sama odkryjesz, czy to, co masz, już w szafie się sprawdza i zapewnia ci komfort podczas treningu, czy potrzebujesz zaopatrzyć się w nowe elementy garderoby.