Zabawki dla dziecka

Kupno zabawek dla dziecka wydaje się czymś jak najbardziej normalnym. Niemniej jednak rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana.

Jak reaguje dziecko?

Czy nie jest przypadkiem tak, że dziecko mające sporo zabawek mówi, iż się nudzi? Na pewno jest to coś, nad czym warto się zastanowić. Można od razu pomyśleć, że nudzenie się jest niedorzeczne, ale realia przedstawiają się nieco inaczej. Krótko mówiąc, mniej zabawek oznacza większą szansę na rozwój wyobraźni. Dokładnie rzecz ujmując, jedna rzecz może zostać wykorzystana na różne sposoby. Gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości, czas zapoznać się z eksperymentem, do którego doszło w pewnym niemieckim przedszkolu. Eksperyment ten polegał na pozbawieniu dzieci zabawek (na 3 miesiące).

Wydawać by się mogło, że takie podejście przełoży się na złość dzieci, ale rzeczywistość wyglądała inaczej. Oczywiście nie zabrakło konsternacji, ale na koniec można było rozmawiać o sporym sukcesie – bo, czy ktoś powiedział, że nie wolno wykorzystać poduszki czy kocyka? Do tego możemy mówić o zacieśnieniu więzi między maluchami. Warte odnotowania jest też to, że ostatni etap eksperymentu polegał na przyniesieniu części zabawek. Co więcej, podczas tego etapu można było zaobserwować udoskonalanie budowli. Jakby nie patrzeć, maluchy były zadowolone z tego, co powstało bez udziału klocków.

Nie ma też co ukrywać, że mniejsza liczba zabawek to również spokój dla rodziców. Przy sporej ilości zabawek nietrudno potknąć się o klocek czy lalkę. Można jeszcze do tego dodać sprzątanie – chęci do sprzątania to temat, o którym można by rozmawiać naprawdę długo.

Co o tym wszystkim sądzisz?