Szkolenie kota – złote zasady skutecznego treningu
Koty to cudowne zwierzaki. Posiadanie kota przyniesie ci dużo radości i już nigdy nie będziesz smutny. Szkolenie kota nie jest trudne, ponieważ są one podatne na treningi równie jak psy. Możesz je nauczyć wykonywać wiele poleceń i umiejętności (np. korzystanie z toalety). Przedstawiamy Ci złote zasady tresury kota.
Szkolenie kota naprawdę nie jest trudne. Wystarczy cierpliwość i chęci. Spróbuj, a zobaczysz, że mile się zaskoczysz.
Szkolenie kota – nakazy i zakazy
Zrób listę nakazów i zakazów. To pierwsza rzecz, której potrzebujesz. Lista ta będzie zawierała bodźce zachęcające do nauki (nakazy) i rzeczy, które mogą zniechęcić koty (zakazy).
Szkolenie kota – lista nakazów
Używaj wskazówek głosowych
Koty i psy są podatne na sygnały głosowe. Jest to potwierdzone naukowo. Badania neurologiczne wykazały, że dźwięki wydawane przez właścicieli stymulują różne obszary mózgu kota. Dlatego do treningu kota należy używać wskazówek głosowych. Karmienie, odpoczynek, zabawa – kiedy uczysz kota wykonywania tych czynności, używaj różnych dźwięków i gestów dłoni. Na przykład, możesz powiedzieć „jedzenie” wyraźnie, otwierając puszkę z karmą. Twój kot zacznie kojarzyć tę słowną wskazówkę z jedzeniem.
W ten sposób odbywa się szkolenie. Oczywiście istnieją inne techniki, a ich opanowanie wymaga czasu. Ale kiedy już je opanujesz, szkolenie kota stanie się bardzo łatwe.
Niech nauka będzie zabawna
Traktuj siebie tak samo, jak traktujesz dziecko. Pamiętaj, że jeśli potrafisz sprawić, by nauka była dla nich rozrywką, nauczą się w mgnieniu oka. Właściwie to jest bardzo proste. Wszystko, co musisz zrobić, to dać im przyjemność, gdy wykonają określone zadanie.
Na przykład, kiedy trenujesz kota, aby podawał ci łapę, trzymaj w dłoni cukierek z kocimiętki. Jeśli twojemu czworonożnemu przyjacielowi rzeczywiście uda podać łapę, daj mu cukierki. Zwierzęta mają zakorzenione w sobie, że jeśli będziesz powtarzać te, zabawy regularnie, w pewnym momencie zaczną wykonywać polecenia bez konieczności wynagradzania. Aby dojść do tego punktu, cała nauka musi być satysfakcjonująca i przyjemna.
Szkolenie kota – lista zakazów
Nie stresuj ich
Nigdy nie tresuj kota na siłę. Nauka powinna być dla niego zabawą, a nie czymś, co mogłoby go przestraszyć i zdenerwować. Jeśli nadmiernie go zestresujesz, stanie się apatyczny do nauki i będzie od tego uciekał.
Nie otwieraj okien, usuń rozpraszacze
Kolejną rzeczą, której nigdy nie należy robić, gdy w pobliżu są koty, jest utrzymywanie otwartych okien. Jeśli kot nie jest dobrze wyszkolony, może wyskoczyć przez otwarte okno.
Można w oknach pozakładać siatki na owady. Kot będzie mógł wyglądać przez nie, ale będzie widział zabezpieczenie, co zniechęci go do wyskoczenia.
Podczas nauki kota dobrze pozamykać okna i zasłonić rolety. Koty to zwierzęta, które są ciekawskie i łatwo je rozproszyć. Wystarczy, że na parapecie usiądzie ptak lub usłyszy coś za oknem, aby Twój wysiłek poszedł na marne. Podczas nauki staraj się usunąć wszystkie rozpraszacze.
Nigdy nie karć i nie krzycz
Należy postępować zgodnie z tą zasadą. Nigdy nie karz kota, ponieważ może to skutkować negatywnym skojarzeniem z nauką. Nie będzie chciał tego robić i będzie uciekał lub bronił się agresją.
Nie planuj długich sesji
Sesje treningowe nie powinny być zbyt długie. Mogą one wyczerpać kota. Wyczerpanie i nuda są przeszkodą w nauce. Po drugie, gdy organizujesz wiele krótkich sesji treningowych, kot szybciej nauczy się danej umiejętności.
Posiadanie kota może być zabawne, jednak życie z niewytrenowanym kotem nie jest tak śmieszne i przyjemne. Dobrze jest nauczyć go podstawowych umiejętności i dobrych manier.