Ból miesiączkowy – jak sobie z nim radzić?

ból miesiączkowy

Photo by nastya_gepp/ Pixabay

Ponad połowa kobiet miesiączkujących odczuwa ból miesiączkowy przez jeden do dwóch dni w miesiącu. Jest on spowodowany silnymi skurczami macicy. Do bóli menstruacyjnych należą także bóle głowy i pleców. Dla niektórych kobiet może to być naprawdę straszne cierpienie, niepozwalające normalnie funkcjonować. Jak sobie radzić z bólem miesiączkowym? Poznaj nasze rady.

Skurcze menstruacyjne pojawiają się, gdy macica kurczy się, zrzucając wyściółkę macicy. Może to powodować ból brzucha, dolnej części pleców, pachwiny lub ud. Jeśli doświadczasz chronicznych bolesnych miesiączek, naturalne jest zastanawianie się dlaczego. Może jesteś jedyną kobietą w rodzinie, która ma silne skurcze. Może bolesne miesiączki zaczęły się dopiero po dwudziestce. Niezależnie od sytuacji, możesz je złagodzić, stosując poniższe metody.

Ból miesiączkowy – jak go złagodzić?

Radzenie sobie ze skurczami każdego miesiąca może być równie frustrujące, jak bolesne. Na szczęście istnieje wiele środków, które mogą pomóc złagodzić skurcze menstruacyjne. Należy pamiętać, że te techniki nie zawsze będą działać, ale mogą przynieść ulgę w łagodnym lub umiarkowanym bólu miesiączkowym.

Pij więcej wody

Wzdęcia mogą powodować dyskomfort i nasilać skurcze menstruacyjne. Picie wody może zmniejszyć wzdęcia podczas miesiączki i złagodzić ból, który powoduje. Picie gorącej wody może również zwiększyć przepływ krwi w całym ciele i rozluźnić mięśnie. Może to zmniejszyć skurcze spowodowane skurczami macicy.

Ból miesiączkowy – zioła

Herbaty ziołowe mają właściwości przeciwzapalne i związki przeciwskurczowe, które mogą zmniejszać skurcze mięśni macicy. Picie herbaty z rumianku, kopru lub imbiru to łatwy, naturalny sposób na złagodzenie skurczów menstruacyjnych. Ponadto herbaty ziołowe mogą przynosić inne korzyści, takie jak łagodzenie stresu i pomoc w bezsenności.

Jedz pokarmy o właściwościach przeciwzapalnych

Niektóre pokarmy mogą w naturalny sposób złagodzić skurcze i świetnie smakują. Pokarmy przeciwzapalne mogą pomóc w przepływie krwi i rozluźnieniu macicy. Są to jagody, pomidory, ananasy oraz przyprawy, takie jak kurkuma, imbir lub czosnek. Liściaste zielone warzywa, migdały, orzechy włoskie i tłuste ryby, takie jak łosoś, również mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny.

Ból menstruacyjny – ogranicz cukier

Słodkie pokarmy, ciasteczka mogą przyczyniać się do powstania wzdęć, co może potęgować skurcze mięśni i większy ból. Choć w tych dniach, niektóre kobiety mają chęć na słodkie potrawy, to jeśli cierpisz na spore bóle, staraj się je unikać. Jeśli już nie możesz się powstrzymać, zamiast ciastek wybierz owoc (jabłko, banan). Możesz zjeść również niesolone orzechy.

Pij kawę bezkofeinową

Kofeina powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Może to uciskać macicę, sprawiając, że skurcze będą bardziej bolesne. Jeśli potrzebujesz kawy, w tych dniach wybierz wersję bezkofeinową. Jeśli potrzebujesz kofeiny, aby zwiększyć swoją energię, wybierz się na spacer.

Ból miesiączkowy – suplementy diety

Witamina D może pomóc organizmowi wchłonąć wapń i zmniejszyć stan zapalny. Inne suplementy, w tym kwasy omega-3, witamina E i magnez, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, a nawet zmniejszyć bolesność miesiączki. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przyjmuj suplementy codziennie, nie tylko w trakcie miesiączki. Ponadto, ponieważ niektóre suplementy wchodzą w interakcję z lekami, przed podjęciem czegokolwiek nowego należy zapytać lekarza. Możesz również przyjmować leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Ciepły okład

Odrobina ciepła może rozluźnić mięśnie, poprawić przepływ krwi i złagodzić napięcie. Spróbuj usiąść z poduszką grzewczą, wziąć gorący prysznic lub zrelaksować się w gorącej kąpieli. Możesz również zmoczyć materiał gorącej wodzie i położyć go na brzuchu.

Jeśli wypróbowałeś wszystkie terapie z tej listy i nadal masz bolesne miesiączki lub chcesz wiedzieć z góry, które opcje będą dla Ciebie najlepsze, porozmawiaj ze swoim lekarzem ginekologiem. Może przyczyna tkwi gdzie indziej i warto zrobić dodatkowe badania.