Protezy zębowe – wszystko co musisz wiedzieć

protezy

Photo by Netzwerkerin/ Pixabay

Przyzwyczajenie się do nowej protezy może zająć trochę czasu i może upłynąć 4-8 tygodni, zanim całkowicie się do niej przyzwyczaisz. Na początku może wydawać się bardzo nieporęczna, a Ty możesz  czuć, jakby wypychała twoje usta, ale jest to całkowicie normalne. 

Jeśli nosisz je pierwszy raz, możesz początkowo się więcej ślinić. Jest to naturalna reakcja organizmu na umieszczenie czegoś w ustach i w miarę szybko ustępuje. Popijanie i połykanie wody zmniejszy gromadzenie się śliny w ustach. Zdejmowanie protezy w nocy to idealny czas, aby dać odpocząć dziąsłom, jednak nie zawsze może być to możliwe. Wskazany jest codzienny odpoczynek od protez zębowych, więc zrób to, gdy masz chwilę prywatności.

Komfort i dopasowanie

Twoje nowe protezy mogą wymagać niewielkiej regulacji po ich założeniu. Mogą ocierać się o wnętrze jamy ustnej i powodować małe wrzody czy ranki. Jeśli dopasowanie nie wydaje się odpowiednie i powoduje dyskomfort, należy zwrócić się do wykonawcy, aby je poprawił.

Rozmiar i kształt będą się różnić od Twoich naturalnych zębów. Choć techniki wykonania poszły znacznie do przodu, jednak nie jest to oryginał. To zupełnie normalne, że w ciągu pierwszych kilku dni noszenia pojawiają się małe punkty nacisku i bolesne miejsca pod i wokół nowej protezy. Płukanie ciepłą słoną wodą przynosi ulgę wszelkim bolącym miejscom. 

Jedzenie

Przyzwyczajenie się do jedzenia protezami wymaga czasu i praktyki. Twoje policzki, usta i język muszą dopasować się do kształtu podstawy protezy i nowego ustawienia zębów protezy. Jedzenie jest zawsze problematyczne, gdy zaczynasz nosić protezy, a zanim zaczniesz normalnie jeść, może upłynąć trochę czasu. Przez pierwsze kilka dni zdecydowanie unikaj twardych, chrupkich i lepkich potraw, takich jak surowe warzywa, chipsy i mięso. Powinieneś trzymać się miękkich pokarmów, które są łatwe do przeżucia, jeść powoli i pokroić na małe kawałki. Chociaż mamy naturalną tendencję do faworyzowania jednej strony jamy ustnej podczas żucia, staraj się używać obu stron, ponieważ pomaga to zapobiec wyrywaniu protezy z pozycji. Staraj się również unikać rozdzierania lub wcinania jedzenia przednimi zębami.

Porady dla posiadaczy protezy zębowej:

  • Żuj w górę iw dół, zamiast z boku na bok
  • Pokrój jedzenie na małe kawałki i jedz powoli
  • Żuć jednocześnie po obu stronach ust
  • Unikaj zbliżania dolnych zębów protezy do górnych zębów
  • Podczas pierwszego jedzenia unikaj chrupiących i lepkich potraw
  • Wypij szklankę wody do posiłku. Zmniejszy to ilość jedzenia przyklejającego się do protezy

Noszenie protezy początkowo wpłynie na twoją mowę, ale może to być w ogóle niezauważalne dla innych ludzi, choć ty tak myślisz. Ty masz tę świadomość o nowej protezie, oni nie i mogą kompletnie tego nie wychwycić. Początkowo twój język, usta i policzki muszą przyzwyczaić się do posiadania protezy w jamie ustnej. Ćwicz wymawianie słów i czytanie na głos przez kilka pierwszych dni, aż przyzwyczaisz się do niej bardziej.

Nie wyrzucaj starych protez

Jeśli masz kolejną protezę, lub wymieniłeś na nową, ponieważ pierwsza była źle dopasowana, nie wyrzucaj starych egzemplarzy. Posiadanie kompletu zastępczego, może uchronić cię od wielu zmartwieć, np gdy proteza pęknie czy ją gdzieś zostawisz (co naprawdę się zdarza).

Pielęgnacja protezy

Ważne jest, aby codziennie je czyścić, aby zapobiec powstawaniu plam i zachować dobrą higienę jamy ustnej. Większość problemów, z którymi borykają się osoby noszące protezy, wynika z niewłaściwej pielęgnacji. Należy je czyścić szczoteczką z miękkim włosiem i kremem do protez po zdjęciu na noc i ponownie przed ponownym założeniem. 

Unikaj czyszczenia ich pastą do zębów, ponieważ jest zbyt ścierna i może uszkodzić powierzchnię protezy. Musisz również pamiętać o codziennym czyszczeniu języka, dziąseł i podniebienia, aby zachować zdrowie jamy ustnej.