Czy koty widzą w ciemności?

Koty to zwierzęta, z którymi stykamy się stosunkowo często. Niemniej jednak możemy też mówić o zwierzętach, które mają przed nami pewne tajemnice. Weźmy sobie za przykład radzenie sobie w ciemności.

Co się dzieje w ciemnościach?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak koty radzą sobie w ciemnościach? Jeżeli nie, warto o tym pomyśleć.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że koty korzystają głównie z narządu wzroku. Co więcej, wzrok ma znaczący wpływ na to, jak te zwierzęta sobie radzą. Przechodząc już do najważniejszego, sytuacja wygląda tak, że kot może poruszać się przy minimalnej dawce światła. Jak się można domyślić, koty mają ogromną przewagę nad ludźmi. Gdyby ktoś potrzebował konkretów, warto wiedzieć, że oko kota potrzebuje 6 razy mniej światła niż oko ludzkie. Wypada też nawiązać do zakresu widzenia – koty mają znacznie większy zakres widzenia niż człowiek. O szczegółach wiemy tyle, że według szacunków koty widzą w promieniu 280 stopni. Człowiek widzi (jakby ktoś nie wiedział) w promieniu 180 stopni.

Nie mówmy o perfekcji!

Warte odnotowania jest też to, że możemy usłyszeć teorię, zgodnie z którą koty bezproblemowo poruszają się w ciemności. Taka teoria nie jest jednak do końca zgodna ze stanem faktycznym.

Koty potrafią poruszać się po ciemku i ma to związek choćby z wibrysami. Z drugiej strony nie oznacza to tego, że możemy opowiadać o komforcie. Wystarczy zastanowić się nad sytuacjami, z jakimi mierzą się ludzie – zrealizowanie jakiegoś zadania nie oznacza, że mowa o czymś prostym.

O kotach możesz poczytać też tutaj.