Czym jest tanatofobia?

Śmierć to temat, o którym nie mówi się zbyt często, choć oczywiście wszyscy wiemy, że kiedyś przyjdzie nam odejść z tego świata. Nie ma też co ukrywać, że sporo osób obawia się śmierci.

Czy obawa przed śmiercią jest czymś złym?

Obawa przed śmiercią nie wydaje się niczym złym. Niektórzy mogą też powiedzieć, że mowa o lęku, który nie przeszkadza ludziom w codziennym funkcjonowaniu. Takie myślenie jest bardzo ważne, ale dobrze też zadać sobie pytanie, czy mowa o właściwym stawianiu sprawy? Jakby nie patrzeć, można mieć co do tego pewne wątpliwości. Wątpliwości wynikają z tego, że niektórzy ludzie zmagają się z tanatofobią.

O co chodzi?

Tanatofobia to chorobliwy lęk przed śmiercią – mowa o zaburzeniu, które powoduje stały lęk. Jak się można domyślić, ten stały lęk przekłada się później na codzienne funkcjonowanie. Warto też wiedzieć, że osoby dotknięte tanatofobią obawiają się wszystkiego, co ma jakiś związek ze śmiercią. O szczegółach można rozmawiać naprawdę długo – wystarczy wziąć pod uwagę choćby unikanie rozmów o umieraniu czy niezjawianie się na pogrzebach. Dobrze też pamiętać, że problem ten przejawia się również lękiem przed śmiercią bliskich.

Dość częsty problem?

Wypada jeszcze odnotować, że mowa o problemie, który dzieje się stosunkowo często. Stosunkowo, bo mówi się, iż 4 procent populacji zmaga się z tanatofobią. Warto też pamiętać o tym, że z czasem sytuacja może ulec zmianie. Co za tym idzie, pojawia się pytanie, czy nie będziemy mieli do czynienia z coraz częstszymi kłopotami? Wystarczy pomyśleć o depresji – można odnieść wrażenie, że depresja dotyka coraz więcej osób.