Dobre praktyki podczas projektowania stron internetowych – korzystaj z moodboardów

W przypadku niektórych branż ważną rolę odgrywają emocje, które strona internetowa firmy ma wywoływać w użytkowniku. Niestety nie jest łatwo dokładnie opisać słowami oczekiwany nastrój. Nie każda osoba ma też taką umiejętność. Narzędziem, które ułatwi przekazanie informacji o nastroju, jest moodboard. Czym on dokładnie jest i w jaki sposób go stworzyć? Dowiedz się, czytając artykuł.

Czym jest moodboard?

Moodboard to tablica inspiracji, która stanowi przydatne narzędzie m.in. podczas projektowania stron internetowych. Dzięki niej wizualnie przedstawisz swoją koncepcję i ułatwisz jej zrozumienie innym osobom. Na moodboard mogą składać się fotografie, wzory, kształty, tekstury, kolory, czcionki oraz wszelkie inne elementy eksponujące nastrój danego projektu. Moodboard cieszy się popularnością wśród specjalistów chcących przejrzyście i intrygująco zaprezentować idee współpracownikom i klientom. Korzystają z niego projektanci stron internetowych, graficy, fotograficy, florystki, marketingowcy, architekci wnętrz, stylistki czy organizatorzy eventów.

Możesz spotkać się m.in. z moodboardem:

  • sezonowym prezentującym inspiracje dotyczące danego okresu w roku, np. bożonarodzeniowego,
  • brandingowym przedstawiającym inspiracje związane z tworzeniem wizerunku marki, np. kolory, czcionki, kształty,
  • wnętrzarskim zawierającym elementy wystroju w konkretnym stylu.

Moodboard doskonale sprawdzi się w celu poznania preferencji klienta dotyczących designu projektowanej strony internetowej – ułatwi ustalenie tego, jakie wrażenie witryna ma wywoływać w użytkowniku.

Moodboard dla strony internetowej – jakie narzędzia wybrać, by go stworzyć?

Istnieje mnóstwo dostępnych w darmowej wersji narzędzi, za pomocą których stworzysz moodboard dla strony internetowej. Możesz zdecydować się zarówno na te prostsze w obsłudze, ale dobrze spełniające swoją funkcję, jak i bardziej zaawansowane. Do łatwych podczas korzystania narzędzi należy Canva. Znajdziesz w niej różne szablony do projektowania moodboardów pozwalające na dodanie własnych fotografii, czcionek, kolorów i kształtów. Interesującym i prostym w obsłudze narzędziem, za pomocą którego zaprezentujesz koncepcję strony internetowej, jest też Milanote. Umożliwia on tworzenie moodboardów w postaci sieci graficznej łączącej rozmaite elementy. Dobrym narzędziem będzie także popularna platforma Pinterest służąca użytkownikom do tworzenia własnych tablic pełnych inspiracji z rozmaitych dziedzin.

Trudniejszy w obsłudze może być Adobe Creative Cloud, który sprawdzi się w przypadku bardziej skomplikowanych projektów. Do tworzenia interfejsów stron internetowych doskonale nadaje się Figma. Jeśli natomiast szukasz mobilnej aplikacji proponującej gotowe szablony dla moodboardów, przetestuj Moodboard Kit.

Nieprzemyślane pod względem wizualnym strony internetowe mają niewielkie szanse na zyskanie lojalnych użytkowników. Dlatego warto podczas projektowania korzystać zarówno z moodboardów, jak i porad specjalistów. Jeśli szukasz specjalistów, którzy tworzą nowoczesne strony internetowe w Lublinie i poza nim, odwiedź stronę IBIF https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe.

W czym pomaga moodboard podczas projektowania stron?

Podczas projektowania stron internetowych moodboardy pełnią rozmaite funkcje. Jak najbardziej więc warto po nie sięgać – zarówno ustalając indywidualnie koncepcję witryny, jak i chcąc zaprezentować swój pomysł innym osobom.

Za pomocą moodboardu określisz cele projektowe, ponieważ tablice inspiracyjne wyrażają emocje i idee. Korzystając ze zdjęć, grafik, kolorów i czcionek, wyraziściej przedstawisz swoją wizję. To ważne, choćby dlatego, że nad projektem strony internetowej może pracować jednocześnie wiele osób. Dzięki moodboardowi łatwiej będzie zachować spójność wizualną koncepcji.

Moodboardy pozwalają też jasno przedstawić wizję projektu zespołowi projektowemu, klientom oraz innym zainteresowanym osobom. Pozwalają na szybsze przekazanie informacji dotyczących nastroju, który ma wywoływać u odbiorcy projekt.

Przegląd rozmaitych grafik, fotografii i innych kreatywnych elementów pobudza wyobraźnię. Dlatego moodboardy doskonale służą także jako źródła inspiracji projektantom stron internetowych, grafikom, fotografom i osobom wykonującym wszelkie twórcze zawody. Pomagają w rozwijaniu koncepcji i umożliwiają poznawanie nowych stylów.

Wykorzystując moodboard, łatwiej będzie Ci też ocenić projekt – sprawdzić, czy spełnia ustalone na cele zarówno w trakcie jego tworzenia, jak i pod koniec realizacji.

Jeśli chcesz ułatwić sobie projektowanie stron internetowych, precyzyjnie określić wizję projektu i utrzymać spójność działania podczas całego procesu, korzystaj z moodboardów. Zauważ, że tablice inspiracji mogą Ci się przydać nie tylko podczas pracy, lecz także prywatnie, np. w trakcie urządzania wnętrza domu czy planowania dekoracji rodzinnej uroczystości.