Wielokrotnie słyszy się o radach związanych z jazdą samochodem. Nie ma też czemu się dziwić, bo wypadki zdarzają się stosunkowo często. Z drugiej strony nie widać zmiany na lepsze.

Co może być powodem?

Trudno powiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Oczywiście nie ma jednej przyczyny, ale czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Jeśli jest źle, trzeba zrobić wszystko, aby sytuacja zmieniła się na lepsze. Chodzi w końcu o ofiary, których jak najbardziej można uniknąć.

Niektórzy mogą stwierdzić, że konieczne są większe wymagania przy egzaminie na prawo jazdy. Takie myślenie można zrozumieć, ale czy jest to myślenie właściwe? Wydaje się, że już jest bardzo ciężko. Złośliwi mogą nawet dodać, że robi się wiele, aby ludzie nie zdawali za pierwszym razem. Niemniej jednak złośliwości zostawmy – czy nie jest przypadkiem tak, że egzaminy na prawo jazdy nie skłaniają do żadnych wniosków? Można odnieść wrażenie, że egzamin na prawo jazdy to dla niektórych osób ostatni raz, kiedy przestrzega się przepisów. Takie podejście może wielu osobom się spodobać, ale czy jest w tym coś dobrego?

Problem może stanowić też przesadna pewność siebie. Pewność siebie jest ważna (w każdym aspekcie życia), ale trzeba też pamiętać, że mowa o czymś, co bardzo łatwo pomylić z głupotą. Skoro już przy tym jesteśmy – czy na drodze może dojść do nieprzewidzianych sytuacji? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Dobrze też zadać sobie pytanie, jak zareaguję, gdy na drodze pojawi się jakieś zwierzę? Samochód rzecz jasna nie zatrzyma się natychmiast. Nie można również zapomnieć o alkoholu – nie brakuje osób zainteresowanych jazdą z promilami. Warto też zwrócić uwagę na informacje dotyczące tego, ile takich osób udaje się zatrzymać – dane mogą przerażać. Do tego nikt przecież nie mówi, że zatrzymano wszystkich pijanych kierowców. Jakkolwiek to zabrzmi, wydaje się, że czasami myślimy, iż problemy mogą dotyczyć tylko innych. Nie trzeba chyba dodawać, że takie podejście to prosta droga do poważnych kłopotów.

Na tym zakończymy, choć o drogowych realiach można rozmawiać jeszcze naprawdę długo. Ponadto nie możemy zapomnieć o tym, co najważniejsze – życie jest tylko jedno.