Kiedy warto zrobić badania na cukier?
Poziom cukru w organizmie człowieka reguluje insulina. Jednak kiedy trzustka z jakichś powodów nie wytwarza jej dostatecznej ilości albo nie potrafi nią efektywnie gospodarować, wtedy pojawia się cukrzyca. Badanie poziomu cukru jest wiec sposobem na wykrycie takich nieprawidłowości. Podwyższony cukier jest powodem wielu problemów. Może prowadzić do licznych uszkodzeń narządów. Jakie objawy mówią o konieczności zbadania jego poziomu?
Kto powinien regularnie sprawdzać poziom glukozy we krwi?
Regularne badania poziomu cukru we krwi oczywiście przeprowadzają u siebie osoby, u których stwierdzono cukrzycę w którejkolwiek postaci. Jednak u ludzi bez takiej diagnozy jest to wskazane w pewnych przypadkach. Jednym z nich jest pozytywny wywiad rodzinny. Dlatego też, jeżeli w bliskiej rodzinie występuje lub występowała cukrzyca, rozsądnie jest przeprowadzić to badanie.
Proste badanie dotyczące poziomu cukru we krwi można zrobić w miejscach takich, jak MEDAN. Przeprowadza się tam podstawowe badanie, a w razie wątpliwości dokładniejsze, jak krzywa cukrowa czy poziom przeciwciał anty-GAD.
Są pewne objawy w organizmie człowieka, które są wskazaniem do zrobienia tego typu badań. Powodują je między innymi skoki poziomu cukru. Może to być na przykład utrata ostrości widzenia, ciągłe uczucie głodu i pragnienia, nadmierna potliwość, drżenie mięśni i ogólny niepokój. Często obserwować też można częstomocz, ogólne zmęczenie, częste infekcje i trudności w gojeniu się ran. Takie objawy powinny wzmagać czujność i przekonać do mierzenia poziomu cukru we krwi.
Jakie inne choroby i stany organizmu są wskazaniem do pomiarów poziomu glukozy we krwi?
Niektóre sytuacje zdrowotne bywają wskazaniem do wzmożonej czujności, jeśli chodzi o poziom cukru we krwi. Na pierwszym miejscu badania na poziom cukru powinny przeprowadzać wszystkie ciężarne. Warto robić to profilaktycznie, bowiem cukrzyca w ciąży poważnie zagraża życiu dziecka.
Cukier warto również przebadać w przypadku wysokiego cholesterolu. Takim wskazaniem są choroby serca i podwyższone ciśnienie. Kontrolować cukier warto również przy podwyższonych ketonach w moczu. To samo się zaleca w przypadku zespołu policystycznych jajników.
Przede wszystkim jednak warto przebadać się w przypadku, gdy wiadomo, że styl życia, jaki się prowadzi, jest niezdrowy. Są to te przypadki, gdy preferuje się złą dietę i brak ruchu. Często z tym wiąże się nadwaga i otyłość. Wtedy konieczna jest regularna kontrola, ale najrozsądniejszą decyzją, byłaby ta o zmianie stylu życia na zdrowszy.